Na vsebino

Lahko gradim s pomočjo prijateljev ...?

Zanima me ali lahko stanovanjsko hišo še vedno gradim sam s pomočjo sorodnikov in prijateljev? Če lahko, potrebujem poleg gradbenega dovoljenja še kakšno uradno dovoljenje?

Arhitekt odgovarja

Najprej razložimo kaj se po zakonu smatra kot 'gradnja v lastni režiji'. O gradnji v lastni režiji govorimo takrat, ko fizična oseba gradi objekt, ki ga bo uporabljala za lastne potrebe in sicer sama, s pomočjo družinskih članov ali s sosedsko pomočjo.

Po veljavni zakonodaji lahko še vedno izvajate gradnjo v lastni režiji. Gradite lahko enostavne in nezahtevne objekte, pa tudi manj zahtevne objekte (kamor spada običajna enostanovanjska hiša). To vam dovoljuje 79. člen Zakona o graditvi objektov (povezava). Za gradnjo poleg pravnomočnega gradbenega dovoljenja ne potrebujete drugih dovoljenj, kljub temu pa je potrebno opozoriti na nekatere omejitve, ki zadevajo gradnjo v lastni režiji.

Gradnjo v lastni režiji lahko izvajate pod naslednjimi pogoji:

1. objekt je lahko največ enonadstropen z največ eno kletjo in z možno mansardo nad nadstropjem,

2. gradite lahko enostanovanjsko stavbo za lastne potrebe, kmetijsko stavbo, namenjeno za potrebe družinske kmetije, planinski dom, gasilski dom ali drugo manjšo stavbo, namenjena opravljanju društvene dejavnosti,

3. uporabna površina skupaj z mansardo ne sme presega 250,00 m2 koristne površine*,

4. v vsakem primeru mora biti zagotovljen gradbeni nadzor.

Zakon v zadnjem odstavku dovoljuje tudi gradnjo večje kvadrature (do 350,00 m2) vendar le gasilskemu ali planinskemu društvu, ki želi v svoji režiji oziroma s člansko pomočjo zgraditi gasilski oziroma planinski dom.

Ne glede na to, ali hišo gradi gradbeno podjetje ali sami, je treba zadostiti enakim zahtevam. V obeh primerih mora biti poskrbljeno tako za varnost na gradbišču (ustrezna označitev in varovanje gradbišča) kot za varnost samega objekta in za to, da je zgrajen po pravilih stroke in zakonodaje. Po zakonu o graditvi objektov mora investitor najpozneje z dnem, ko se začnejo pripravljalna dela na gradbišču, zagotoviti gradbeni nadzor. Tega lahko izvaja projektant ali izvajalec, ki ne izvaja del na istem objektu.

Dobro je tudi opozoriti, da je tudi za gradnjo enostanovanjske hiše potrebno imeti projekt za izvedbo (PZI), česar marsikateri investitor ne ve. To je določeno v 84. Členu Zakona o graditvi objektov: Izvajalec mora zagotoviti, da je na gradbišču ves čas gradnje na vpogled vsaj en izvod gradbenega dovoljenja ter vsaj tisti del projekta za izvedbo, ki je potreben glede na trenutno stanje izvajanja gradnje.

Vsekakor se priporoča, da za gradbena (kot tudi obrtniška) dela najamete usposobljene izvajalce in se na ta način izognete možnosti napačno izvedenih detajlov in drugih napak ter zagotovite večjo varnost pri sami gradnji.

Pomembno opozorilo: V pripravi je nova gradbena zakonodaja po kateri gradnja v lastni režiji ostaja, a pod določenimi pogoji. Graditelj bo moral imeti ustrezne kvalifikacije in se držati zakonskih določb, ravno tako bo moral imeti vodjo gradnje, če za ta instrument sam ne bo kvalificiran. Nova zakonodaja naj bi bila sprejeta v drugi polovici leta 2016.

*koristna/uporabna površina: Uporabna površina stanovanja je seštevek površin vseh sob, kuhinje in drugih pomožnih prostorov (kopalnice, stranišča, predsobe). V površino je všteta tudi površina sobe in kuhinje, ki sta gradbeno ločeni od stanovanja, vendar se celo leto uporabljata kot sestavni del stanovanja. V uporabno površino stanovanja ni všteta površina teras, balkonov in lož, površina gradbeno ločenih pomožnih prostorov, površina garaž, nebivalnih kleti in podstrešij. V mansardi se upošteva samo površina, pri kateri je višina stropa najmanj 1,6 m.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj