Na vsebino

Astronomija in astrofotografija na rodni grudi (7)

Končno spet pod temnim nebom....

V petek 12.7.2024, sem se po popoldanski službi odpravil na teren. Ura je bila 22:30, ko sem prispel na teren, malo za tem se mi je pridružil še fotografski kolega Gregor Hutar. Dobila sva se na obrobju Črnomlja, na tako imenovanih Grajskih njivah.
Kaj bova zajemala? Tokrat nič posebnega, jaz sem hotel preveriti, kako mi meglica Mehurček (NGC 7635) z okolico "vsede" na senzor v kombinaciji z apokromatskim teleskopom dolžine 432mm in odprtino 72mm (f 6), ter Canonom Eos 500Da, Gregor pa je preizkušal namensko astro kamero (ZWO ASI533MC-Pro hlajena astro kamera) na meglici Severna Amerika (NGC 7000).
V temi sva hitro postavila opremo; jaz svojega Heq 5 Pro in malega Dwarfa 2, ter Gregor svojega Star Adventurer GTi. Dokaj hitro sva polarno nastavila teleskope, ter začela z zajemom fotonov. Noč je bila jasna, pogoji skoraj odlični, Luna je bila osvetljena skoraj 40%, a je ob 23:50 zašla.
Med samim fotografiranjem z Apotom, sem se vsake toliko posvetil tudi malemu Dwarfu, ki je zajemal meglico Polmesec (NGC 6888), s katerim počasi, a vztrajno nabiram podatke (zdaj jih bo kmalu že 12 ur). Vsake toliko sem naredil še kakšno spominsko fotko s telefonom. Gregor je malo bolj resen kot jaz, in je spominske fotke delal kar s ta pravim fotoaparatom.
Seveda ni manjkalo dobre volje, težkih in manj težkih debat in seveda gledanje in opazovanje nočnega neba.
Okoli 2:30 sva prenehala z zajemom in se posvetila kalibracijskim posnetkom, DARKe in BIASe sva imela narejene, zato sva naredila samo izravnalne posnetke FLATe in DARK FLATe.
Po končanih postopkih, sva počasi začela pospravljati opremo, še eno kratko rekla, se vsedla vsak v svoj avto in "odbrzela" proti svetlobno onesnaženem Črnomlju.

Vajo sem ponovil čez 14 dni, tudi tokrat na Grajskih njivah, a sam samcat; v službi sem se zmenil, da so me spustili ob 20:00, ob 20:30 pa sem že postavljal opremo (tokrat še pri dnevni svetlobi). Postavitev je minila brez problemov in ob temi, okoli 22:30, so na senzor začeli padati prvi zajeti fotoni. Noč je bila super, osvetljenost Lune 63%, pogoji skoraj brezhibni. Ko si na terenu, pod zvezdami sam, imaš časa za razmišljat na pretek (o tem in onem). Noč se je zavlekla krepko čez 4 zjutraj, ko sem naredil še obvezne kalibracijske posnetke in počasi odpeketal proti doma. A glej ga zlomka....tudi v soboto zvečer je bilo obljubljeno lepo vreme (osvetljenost Lune 52%), zato sem se odločil, da sobotno noč preživim na malo bolj temni lokaciji. Odločil sem se za okolico Pustega Gradca, kamor sem prispel okoli 19:45. Oprema je bila postavljena tik-tak, tako glavna montaža z Apo teleskopom, kot tudi mali Dwarf 2. Takoj, ko se je stemnilo, sem začel s fokusiranjem, polarno nastavitvijo in nastavitvijo vodenja. Tarča (NGC 7635) je ostala ista, saj je načrt, da zberem vsaj 20 ur zajema. Medtem, ko je oprema delala svoje, sem se posvetil opazovanju nočnega neba, tako s prostim očesom, kot tudi s pomočjo daljnogleda. Kristalno čista noč seveda nudi prav poseben občutek opazovanja in človek na hitro pozabi na vse probleme in težave, ki nas pestijo iz dneva v dan. Seveda je bila noč "prekratka", okoli 3:30 sem se odpravil delat kalibracijske posnetke, počasi pospravljat opremo in okoli 4:15 končno odpeketal domov.

Rezultat treh (3) noči? Jaz sem zbral dobrih 9 ur zajema na tarči, zaenkrat sem jih samo na grobo obdelal, saj mislim dodati še kakih 11 ur, da bo končni rezultat "za pogledat", Gregor pa je več kot navdušen nad sposobnostjo te majhne astro kamere (menda se da tudi z eno ledvico živet).
Spodaj so pripete fotografije objektov (podatke o zajemu najdete TUKAJ).

Slika 1 - NGC 7635 (Meglica Mehurček z okolico).

Slika 2 - NGC 7000 ( Meglica Severna Amerika). Avtor Gregor Hutar

Ostale fotografije so spominske narave (Fotografije so Gregorjeve in moje).

Jasnega neba, dobrega motiva in oštrega fokusa!

Vir: AstroBerni
Bernard Lesica

Bernard Lesica

www.astroberni.org

Sem Bernard, po domače AstroBerni oz. tisti, ki fotografira male bele pikice na nočnem nebu.

Nočno nebo me navdušuje že od malega, ko smo kot otroci, v toplih poletnih večerih ležali na tleh in strmeli, v takrat še temno nebo.

V osnovni šoli, sem dobil prvi daljnogled, leta kasneje prvi teleskop, v 2019 tudi prvi dslr in otroške sanje, so se spremenile v hobi, v katerem uživam in poskušam napredovati z vsakim naslednjim klikom zaslonke.

Konec leta 2022 sem ustvaril spletno stran (www.astroberni.org), kjer najdete vse moje dogodivščine, druženja, fotografije in še mnogo več.

Tako...., to je na kratko o meni, kaj več o hobiju, dogodivščinah in vsemu, kar je povezano z temnim nebom (ki ga je vse manj), pa ob naslednji priložnosti.

Jasnega neba, oštrega fokusa in dobrega motiva!

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

    
1
22
3
45
55
68
76
89
96
10
18
21
22
24
25
26
27
30
 
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj