Na vsebino

5 nasvetov - Na kaj biti pozoren ob nastopu na spletnih sestankih?

Andreja Jernejčič
Andreja Jernejčič

V tem času potekajo številni spletni seminarji, torej webinarji, in sestanki prek konferenčnih klicev, ki so v resnici zelo praktični in enostavni. Na kaj velja biti pozoren ob nastopu na webinarjih? Izpostavljam 5 glavnih nasvetov.

1. Pomembnost predpriprave

Pripravite se, da bo sestanek oz. vaš nastop profesionalen. S tem gradite prvi vtis o verodostojnosti in vaši profesionalnosti. Gradivo imejte pripravljeno vnaprej.

2. Spoštljiva komunikacija

Pripravite se na to, kaj boste povedali in na možnost, da boste brali vprašanja. Poleg sebe imejte nekoga, da vam lahko pri tem pomaga, da boste lahko takoj reagirali. Komunikacija mora res iti v obe smeri, sploh recimo pri predstavitvi zakonov. Trenutno so webinarji zelo pogosti. Zelo težko nekdo obenem predava in sledi vsem vprašanjem. Ne »spreglejte« ali se zasmehujte iz posameznih vprašanj, ki jih postavljajo navzoči. Skratka, bodite spoštljivi do vseh vprašanj in komentarjev sogovornikov.

3. Ne ignorirajte tehničnih težav

Če vidite, da so se pojavile tehnične težave in da vas ljudje ne slišijo oz. se je kdo na to morebiti pritožil, mu prijazno opišite postopek, da težave odpravi. Veliko bolje je, da mu navodila posredujete že prej (glede registracije, vstopa, nastavitve glasu). Tako se bodo navzoči čutili vključene.

4. Mrmranje odpade

Ko govorite, odpirajte usta. Razločnost je namreč izrednega pomena, da vas ljudje lahko slišijo in razumejo. Ker gre za komuniciranje preko spletnih orodij, lahko katero od vaših besed sogovornik na drugi strani slabše sliši. Zato res izgovarjajte razločno in do konca. Jasen govor bo pripomogel k boljšemu razumevanju.

5. Primerna govorica telesa

Tudi ko govorite ali poslušate druge, ko vas sprašujejo, če imajo možnost, da se vklopijo, prijazno glejte v računalnik, da ne bo delovalo, da takrat, ko vas sprašujejo, gledate druge dokumente. Z zanimanjem jih poslušajte. Skratka, čutiti morajo vašo prisotnost. Imejte pokončno držo, računalnik postavite na nekoliko dvignjeno podlago, da boste v zaslon gledali čim bolj naravnost. Poskrbite tudi za primerno osvetlitev. Prav tako med govorom in poslušanjem ni zaželeno, da se pačite ali delate druge neprofesionalne geste. Pri tem bodite posebej pozorni na roke, imejte jih pod nadzorom.

O avtorici mag. Andreji Jernejčič

Mag. Andreja Jernejčič je direktorica podjetja za piar, digitalni piar, komuniciranje, treninge javnega nastopanja in izobraževanja Lin&Nil z lastno blagovno znamko Andreja, ki deluje že več kot 10 let.

Andreja Jernejčič je avtorica več sto strokovnih člankov o piaru, komuniciranju in nastopanju, ki so objavljeni tudi kot članki ali kolumne v različnih medijih.

Srečamo jo tudi v vlogi voditeljice prireditev.

Ima edinstveno kombinacijo izkušenj iz menedžmenta, piara in novinarstva, ki jih je pridobila kot članica uprave Infonet Media, kot direktorica IBM za korporativno komuniciranje za Slovenijo in jugovzhodne države, kot pomočnica uprave na SIJ – Slovenski industriji jekla ter kot tiskovna predstavnica obrambnega ministra v času vstopanja Slovenije v Nato. Pred tem je bila 15 let aktivna v novinarstvu

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj