Na vsebino

5 nasvetov o tem, zakaj podjetja na svoj denar čakajo dlje, kot je treba

Zakaj na svoj denar čakate dlje, kot je treba?

Pogosto se dogaja, da podjetja svojim strankam izdajo račun za opravljeno storitev oz. prodano blago, a v dogovorjenem plačilnem roku ne prejmejo plačila. Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je tako, v kar tretjini primerov pa je razlog je v napakah na računih.

Naziv kupca in pravna oblika

Pogosto se napake dogajajo ravno pri nazivu kupca, saj prejemnik računa ni jasno označen ali ni ažuriran. Tudi manjkajoča pravna oblika kupca je nepravilen naziv. Torej, če podjetja na primer le pošljejo račun na "XY" namesto na "XY, d. o. o.", jim ga bodo hitro vrnili.

Natančen opis storitve

Verjetno podjetja le malokrat pozabijo navesti storitev, ki so jo opravila, ampak so velikokrat te informacije na računu nejasne. Na primer "dobava blaga" kot opis storitve ne zadostuje. Nekaj v smislu, kot je "tehnično svetovanje in preverjanje", ni dovolj, sprejemljivi pa so izrazi, kot je npr. "dostava cvetja". Če obstaja dvom, je bolje biti preveč kot premalo natančen.

Obvezno zaporedna številka računa

V izogib dvojni izdaji morajo biti računi oštevilčeni zaporedno. Kljub temu lahko ponovno uporabimo isto številko, če dokumente z računi razdelimo na različne tipe, npr. glede na vrste izdelkov ali regijo. Račun z oznako "1_2020_dostava lesa" je torej pravilno izdan račun.

Napačno navedena davčna stopnja

V veliko primerih podjetja ne le, da pozabijo v celoti navesti davčno stopnjo, ampak jo tudi napačno določijo. Vemo, da je v Sloveniji standardna davčna stopnja 22 %, primeri blaga in storitev, kjer pa se obračuna davek po 9,5 % so: hrana in priprava jedi v okviru gostinske dejavnosti, dobava vode, določena zdravila, manjša popravila, frizerske storitve itd.

Dobropisi in popusti niso jasno razvidni

Ste odobrili dobropise ali popuste? Če pogodbenemu partnerju izdate dobropis, morate izdati račun za dobropis. V kolikor odobrite t. i. »rabat«, ali popust, ga je treba vključiti v račun in jasno navesti.

Na splošno lahko rečemo, da se pri izdajanju računov z avtomatizacijo in digitalizacijo procesov možnost človeške napake zelo zmanjša, vseeno pa je treba vse bistvene elemente računa po Zakonu o davku na dodano vrednost skrbno preveriti. Če smo recimo izdajatelj računa, je pomembno, da reklamirano napako odpravimo nemudoma, da preprečimo zamude pri plačilih zaradi lastnih napak.

Avtorica zapisa je Natalija Zupan.

Natalija Zupan je direktorica podjetja EOS KSI, ki je eno izmed vodilnih podjetij za izterjavo dolgov v Sloveniji. Ukvarjajo se z izterjavo zapadlih terjatev, odkupom večjih portfeljev zapadlih terjatev in mednarodno izterjavo v več kot 190 državah. Pri tem se ves čas trudijo, da bi varovali zaupnost, popolnost in razpoložljivost vseh informacij, pomembnih za njihove stranke. Kot del skupine EOS že več kot 20 let gradijo zaupanje, zanesljivost, odzivnost, strokovnost, uspešnost in transparentnost poslovanja. Z znanjem in izkušnjami vedno poiščejo dolgoročne rešitve za uspeh svojih strank doma in v tujini.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj