Ali lahko spremenimo svoje vedenje? (18)
V svoji praksi srečujem različne ljudi, ki pridejo z različnimi motivi in stopnjo pripravljenosti na spremembe. Nekateri jasno prepoznajo, da nekaj v njihovem življenju ne deluje, in so odločno pripravljeni, da to spremenijo. So odprti za nasvete, a kar je še pomembneje – dejansko ukrepajo, da izboljšajo svoje življenje in navade.
Na drugi strani pa so ljudje, ki kljub težavam ne prepoznajo svojega deleža v situaciji. Namesto da bi raziskovali, kako sami prispevajo k problemu, krivijo druge in iščejo izgovore, da lahko ostanejo v vlogi žrtve. Verjamejo, da so drugi ljudje vir njihovih težav in da bi se morali oni spremeniti, da bi njim bilo bolje.
To pa je napačen pristop. Resnica, čeprav morda že klišejska, je, da drugih ne moremo spreminjati – edina oseba, ki jo lahko spremenimo, smo mi sami.
Zakaj je to pomembno?
Poskus spreminjanja drugih ne samo, da ni učinkovit, ampak pogosto vodi v dodatno frustracijo. Celo, če bi nekdo spremenil svoje vedenje, bi lahko hitro postali nezanimivi za nas, saj bi si nezavedno poiskali druge ljudi, ki bi vzbudili enake boleče občutke kot prej.
Naše nezavedne vzorce ponavljamo znova in znova, dokler jih ne ozavestimo in spremenimo.
Primer alkoholizma
Za ponazoritev vzemimo primer alkoholika in njegovo ženo, ki verjame, da je edini problem v njihovem zakonu njegov alkoholizem. Žena meni, da bi bilo vse drugače, če bi mož nehal piti. A ko mož dejansko preneha piti, žena pogosto ostaja v isti vlogi žrtve, še vedno pritožujoča nad možem, kljub njegovi treznosti. Morda celo najde nekaj drugega, kar jo bo pri možu motilo. Zakaj? Zato, ker ni razrešila svojega vzorca zakaj je za moža izbrala alkoholika.
Zato je zdravljenje alkoholizma pogosto sistemsko, kamor se vključi celotna družina.
Odgovornost za lastno življenje
Ljudje, ki prelagajo odgovornost na druge, ne iščejo rešitve, ker ne prepoznajo, da imajo izbiro. Na primer, žena alkoholika lahko leta prenaša njegovo pitje, ne da bi razmišljala o možnosti postavljanja mej, nege zase ali celo o tem, da bi zapustila odnos.
Podobno se v delovnem okolju lahko oseba, ki se nenehno pritožuje nad svojimi nadrejenimi, odloči, da bo spremenila službo – le da kmalu ugotovi, da se iste težave ponavljajo. Problem ni v okolici, temveč v nezavednih vzorcih, ki jih nosimo v sebi.
Kako spremeniti vedenje?
Vsi imamo določene vedenjske vzorce. Nekateri so zdravi, drugi pa lahko škodljivi. Ključ je v tem, da prepoznamo škodljive vzorce in jih zavestno zamenjamo z novimi, bolj funkcionalnimi. A kako to storiti?
Prevzem odgovornosti: Prvi korak je prevzemanje odgovornosti za lastno vedenje. Namesto da krivimo druge za svoje težave, se vprašajmo: kaj lahko spremenim pri sebi, da dosežem drugačen rezultat? Čeprav je včasih boleče soočiti se s to resnico, je to edini način, kako lahko na zdrav način rešimo svoje težave.
Sprememba vedenja: Naslednji korak je, da svoje nove misli podkrepimo z novim vedenjem. V primeru žene alkoholika bi to lahko pomenilo, da neha skrbeti za moža in se osredotoči na lastne potrebe – začne skrbeti zase, hoditi na sprehode, se udeleževati družabnih dogodkov in graditi svoje življenje. V primeru osebe na delovnem mestu pa bi to lahko pomenilo sprejetje dejstva, da stvari ne bodo vedno narejene točno tako, kot si želi, ter se osredotoči na tiste vidike, ki jih lahko nadzira.
Vztrajnost je ključna
Spremembe se ne zgodijo čez noč. Nove navade in vedenje moramo ponavljati tedne, mesece ali celo leta, da se nove možganske poti utrdijo.
To pomeni, da potrebujemo čas in vztrajnost, da nova miselnost postane naš novi avtomatični odziv. Seveda se lahko kdaj vrnemo v stare vzorce razmišljanja, vedenja in čustvovanja.
Toda takrat je pomembno, da vztrajamo na novi poti.
dr. Marijeta Kobetič
Sem Marijeta, certificirana svetovalka in akreditirana coachinja z več kot desetletjem izkušenj v svetovanju.
Moje poslanstvo je posvečeno pomoči ljudem pri izboljšanju njihovega delovanja, reševanju osebnih težav ter omogočanju bolj svobodnega in zadovoljnega življenja.
Poleg tega se aktivno ukvarjam z vodji in ekipami, kjer jim pomagam premostiti težave na delovnem mestu.
V tej rubriki bom nudila različne nasvete na področju osebne rasti, reševanja osebnih težav in naslovila tudi težave na delovnem mestu, bodisi z izkušnjami ali s strokovnimi informacijami.
Več o meni najdete na www.pisanapreslica.si ⎸ LINKEDIN.
Kontaktirate me lahko na [email protected] ⎸040 860 037.