Na vsebino

Postavljanje mej staršem (14)

Ko odrasli otroci zapustijo domače gnezdo, bi morali začeti živeti samostojno in oblikovati lastno življenje. Pogosto pa se zgodi, da starši, čeprav včasih z najboljšimi nameni, še naprej posegajo v njihove odločitve in zasebnost, kar lahko vodi do napetosti in občutka omejevanja.

Poglejmo nekaj primerov, ki sem jih zasledila v svojem svetovalnem delu.

Nenapovedani obiski staršev
Starši pogosto prihajajo k odraslim otrokom brez predhodnega obvestila ali dovoljenja, kar predstavlja kršitev njihove zasebnosti.

Vtikanje v vzgojo otrok
Starši kritizirajo vzgojne metode, nepovabljeno dajejo nasvete, razvajajo vnuke ali celo sprejemajo pomembne odločitve glede otroka, na primer o izobraževanju, verski vzgoji in zdravstveni oskrbi.

Pritiski glede pomembnih življenjskih odločitev
Starši poskušajo vplivati na odločitve o tem, kje bo družina živela ali kje se bodo zaposlili odrasli otroci.

Finančno nadzorovanje
Ker so starši pogosto finančno bolj preskrbljeni, lahko svojo finančno prednost izkoristijo kot vzvod za vplivanje na odločitve svojih otrok.

Vmešavanje v partnerski odnos
Starši se lahko vmešavajo in dajejo nasvete glede partnerskega odnosa ali pa se postavijo na eno stran, kar pritiska na partnerski odnos in povzroča napetosti in konflikte.

Obremenjevanje z lastnimi problemi
Starši lahko svoje otroke obremenjujejo s svojimi fizičnimi, psihičnimi ali medosebnimi težavami ter pričakujejo, da jih bodo otroci reševali namesto njih. To lahko postane zelo obremenjujoče.

Krivda in prenašanje težav
Starši lahko krivijo svoje otroke ali druge za svoje težave, kar ustvarja občutek krivde pri otrocih in vodi do dolgoročne frustracije.

Pomembno je, da najprej prepoznate vedenje staršev, ki vas frustrira, in kje so bile vaše meje prekršene. Nato začnite skrbeti zase in postavljati meje. Odziv staršev na to pogosto ni pozitiven, saj so navajeni določenega načina delovanja. Sprememba vašega vedenja jih lahko preseneti in vznemiri. Vendar je zaradi vašega psihološkega zdravja nujno, da vztrajate pri postavljanju meja.

Bodite direktni, a hkrati ljubeči do staršev. Ni nujno, da prekinete stike, razen če je odnos resnično uničujoč. Držite se svojih meja in jih ne znižujte zaradi občutka krivde. Sprejmite, da se starši morda ne bodo spremenili, in največ, kar lahko naredite, je, da postavite meje.

Bodite nežni do sebe in zavedajte se, da je v redu, če ne ugodite starševim zahtevam in željam. Poiščite strokovno pomoč, če ne veste, kako se tega lotiti. Včasih se starši ne zavedajo svojega početja, in pogovor o tem, kaj vas moti, lahko zadostuje. V drugih primerih pa je potrebna bolj odločna postavitev zase.

Na koncu je ključno, da vztrajate pri postavljanju meja in skrbite zase. Morda bo sprva težko, vendar bo dolgoročno to pripomoglo k boljšim odnosom in vašemu duševnemu zdravju. Ne oklevajte poiskati strokovno pomoč, če jo potrebujete. Vaše dobro počutje je najpomembnejše.

Vir: Pisana preslica
dr. Marijeta Kobetič

dr. Marijeta Kobetič

www.pisanapreslica.si

Sem Marijeta, certificirana svetovalka in akreditirana coachinja z več kot desetletjem izkušenj v svetovanju.

Moje poslanstvo je posvečeno pomoči ljudem pri izboljšanju njihovega delovanja, reševanju osebnih težav ter omogočanju bolj svobodnega in zadovoljnega življenja.

Poleg tega se aktivno ukvarjam z vodji in ekipami, kjer jim pomagam premostiti težave na delovnem mestu.

V tej rubriki bom nudila različne nasvete na področju osebne rasti, reševanja osebnih težav in naslovila tudi težave na delovnem mestu, bodisi z izkušnjami ali s strokovnimi informacijami.

Več o meni najdete na www.pisanapreslica.siLINKEDIN.

Kontaktirate me lahko na [email protected] ⎸040 860 037.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 
6
1513
1811
27
31
   
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj