Zakaj se nekaterih stvari ne moremo naučiti v šoli? (19)
Šola je omejena v tem, kar lahko nauči
Kolikokrat ste že slišali, da bi nas morali v šoli naučiti stvari, kot so ravnanje z denarjem, vzgoja otrok ali kako graditi zdrave odnose? Šola je ključna za izobraževanje, vendar lahko nudi le omejeno podporo pri teh življenjskih veščinah, ki so pogosto zakoreninjene v naših domačih izkušnjah.
Vpliv domačega okolja
Šola je izobraževalna in vzgojna institucija, vendar ne more zajeti vsega. Življenjskih veščin, ki vključujejo intimne odnose in osebne izkušnje, se večinoma učimo doma, od svojih staršev in pomembnih drugih. To znanje pogosto pridobivamo skozi opazovanje in zgled. Vprašanje je, kako uspešno bi otroci prenesli naučeno v šoli, če doma vidijo popolnoma drugačne vzorce vedenja. Na primer, če šola spodbuja odprto komunikacijo o težavah, otrok pa doma vidi, da se problemi pometejo pod preprogo, se bo verjetno prilagodil družinski dinamiki, ker želi ustreči staršem in pripadati.
Prelaganje odgovornosti na šolo
Včasih se zdi, da nekateri starši, ko rečejo, da bi se morali otroci teh življenjskih veščin učiti v šoli, nezavedno prelagajo odgovornost na izobraževalni sistem. S tem se izognejo lastni vlogi pri vzgoji in poučevanju teh pomembnih veščin doma. Resnica je, da šola ne more prevzeti vsega, kar zadeva vzgojo in življenjske spretnosti, saj so te veščine pogosto globoko zakoreninjene v domačem okolju in družinski dinamiki. Starši imajo pri tem ključno vlogo, saj otroci skozi opazovanje in modeliranje prevzamejo njihove vzorce vedenja.
Naravna skrb, a zavestna vzgoja
Čeprav starši pogosto menijo, da je vzgoja naravna, je dejansko skrb tista, ki je instinktivna, medtem ko je vzgoja veščina, ki zahteva premislek in zavesten trud. Zato je pomembno, da starši ne prelagajo odgovornosti na šolo, temveč aktivno sodelujejo pri učenju otrok o pomembnih življenjskih področjih.
Otroci ponavljajo vzorce staršev
Enako velja za področja, kot sta ravnanje z denarjem in partnerski odnosi. Otroci ponavljajo, kar vidijo pri starših. Ko mi starši pravijo, da jim otrok postavlja zrcalo, se to pogosto nanaša prav na te ponavljajoče vzorce.
Tudi sama sem bila dolga leta na "avtopilotu" glede financ. Starši so me naučili, kolikor so znali, vendar sem skozi lastne izkušnje ugotovila, da zapravljam denar za nepotrebne stvari. Ko sem začela zavestno razmišljati o tem, prebrala nekaj knjig in sistematično urejala finance, sem naredila korak naprej. Odprla sem varčevalni račun, sledila stroškom in celo zamenjala banko, da sem prihranila. Moje finančno stanje se je bistveno izboljšalo, ko sem se osredotočila na izobraževanje in spremembo vedenja.
Partnerski odnosi in terapija
Enako sem morala storiti tudi na področju partnerskih odnosov. Ker nisem imela najboljšega zgleda pri starših, sem se teh veščin učila na terapiji. Če bi me v šoli učili o odnosih, kot otrok tega ne bi razumela v celoti. Družinski vplivi so močni, saj smo kot otroci del sistema, ki se mu prilagajamo. Poleg tega otroci še nimajo dovolj izkušenj ali zrelosti, da bi v celoti razumeli odnose.
Učenje za življenje
Šola ni vedno najbolj primeren prostor za učenje določenih življenjskih veščin, saj zahtevajo več zrelosti, lastnih izkušenj in sposobnosti samorefleksije. To pa ne pomeni, da se teh stvari ne moremo naučiti kasneje v življenju. Ko se soočimo z izzivi, kot so finančne težave ali neuspešni odnosi, je čas, da poiščemo strokovnjaka in se naučimo, kar potrebujemo.
Nikoli ni prepozno za spremembe, saj je učenje in razvoj veščin proces, ki traja vse življenje. Učenje se ne konča s šolo – traja vse življenje, in vedno lahko spremenimo svoje vzorce, če ugotovimo, da nam dosedanji način ne koristi.
dr. Marijeta Kobetič
Sem Marijeta, certificirana svetovalka in akreditirana coachinja z več kot desetletjem izkušenj v svetovanju.
Moje poslanstvo je posvečeno pomoči ljudem pri izboljšanju njihovega delovanja, reševanju osebnih težav ter omogočanju bolj svobodnega in zadovoljnega življenja.
Poleg tega se aktivno ukvarjam z vodji in ekipami, kjer jim pomagam premostiti težave na delovnem mestu.
V tej rubriki bom nudila različne nasvete na področju osebne rasti, reševanja osebnih težav in naslovila tudi težave na delovnem mestu, bodisi z izkušnjami ali s strokovnimi informacijami.
Več o meni najdete na www.pisanapreslica.si ⎸ LINKEDIN.
Kontaktirate me lahko na [email protected] ⎸040 860 037.