Na vsebino

Arome, sladila, ojačevalci okusov, kisline

Kupljen masleni rogljiček mora imeti močan vonj in okus po maslu, sicer smo prepričani, da gre za goljufijo. Maslenemu rogljičku, ki ga spečemo doma, pa malo šibkejšo (normalno) aromo odpustimo. Podobno je tudi z aromo praženih lešnikov v piškotih, zato ni presenetljiva množična uporaba naravnih in umetnih arom v živilski industriji.

Sladila večinoma zaužijemo povsem brez težav - bolj se otepamo dodanega sladkorja v živilu kot samega dodatka. Ojačevalce okusa - glutaminate oziroma glutaminsko kislino (E620) - najdemo v že pripravljenih jedeh, kot so instantne juhe, pripravljene omake in podobno. Če kuhamo sami, teh dodatkov po navadi ne zaužijemo, razen če pri kuhi uporabljamo začimbne mešanice ali jušne kocke.

Pijačam in marmeladam so večinoma dodane naravne ali kemično sintetizirane kisline: citronska (E330), malonska (E296) in tartarska kislina (E334). Poleg okusa so kisline pomembne tudi s tehnološkega vidika, saj določajo, kako in kdaj se bo marmelada strdila. V živilih so tudi konzervansi ali antioksidanti.

Vir: http://www.marija-merljak.si/knjige.html
Marija Merljak, Mojca Koman

Marija Merljak, Mojca Koman

www.marija-merljak.si/knjige.html

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj