Na vsebino

Depresije

Pri depresijah je moteno tvorjenje dveh hormonov, noradrenalina in serotonina. Oba sta izredno pomembna, saj preprečujeta razpad endorfinov, snovi, ki lajšajo bolečino, dajejo občutek veselja, radosti, zaljubljenosti. Noradrenalin in serotonin se ustvarjata pri smejanju in objemanju.

Oba hormona telo zgradi iz beljakovin in različnih hranil, ki jih zaužijemo. Pri tvorbi noradrenalina so ključni aminokislina fenilalanin, vitamin C, magnezij in mangan, za tvorbo serotonina aminokisline triptofan, levcin in izolevcin, vitamina B6 in B3 ter minerala magnezij in cink. Proces nastanka serotonina poteka prek kompleksnih možganskih metabolizmov, pri katerih sodeluje še folna kislina.

Folne kisline je veliko v zeleni listnati zelenjavi, stročnicah, zelju, brokoliju in ohrovtu. Triptofana je največ v skuti, mleku, siru, ribah, puranjem mesu, bananah, dateljih in arašidih. Levcin in izolevcin sta v obilju v olivah, avokadu, lešnikih, orehih. Na boljše delovanje serotonina vplivajo tudi kakav, čokolada, med in kava.

Vir: http://www.marija-merljak.si/knjige.html
Marija Merljak, Mojca Koman

Marija Merljak, Mojca Koman

www.marija-merljak.si/knjige.html
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj