Na vsebino

Hišni kunec

Zaradi prikupnega videza, prijetnega značaja in nezahtevne nege so kunci dokaj pogosti hišni ljubljenčki. Njihovi divji predniki živijo v številčnih kolonijah. S selekcijo je bilo vzgojenih mnogo pasem, najrazličnejših barv, dlake in velikosti. Kot hišni ljubljenčki so priljubljene predvsem pritlikave pasme, ki tehtajo od nekaj manj kot kilogram do okoli dva kilograma. Živijo okoli 10 let, lahko tudi kakšno leto več.

Nastanitev

Kunci so družabne in aktivne živali, zato je priporočljivo, da imamo vsaj dva osebka. Sicer lahko postanejo "depresivni" ali agresivni. Sicer običajno dobro navežejo stik z človekom in se dovolijo crkljati, negovati in se lahko celo naučijo nekaj preprostejših trikov. Če se odločite za par, priporočamo kastracijo, saj se lahko kunčja družina precej hitro poveča. Ker so aktivne živali potrebujejo dovolj prostora. Dovolj veliko kletko, v kateri so nameščeni kadar niso pod nadzorom lastnika, kadar pa je možno jih je priporočljivo izpustiti tekati po stanovanju ali ogradi na prostem. Paziti moramo le, da se s svojimi močnimi zobmi ne lotijo pohištva ali raznoraznih napeljav.

Prehrana

Glede prehrane niso zahtevni. Paziti pa je potrebno, da je uravnotežena. Vsebovati mora dovolj vlaknin. Najprimernejše je, da imajo ves čas na voljo suho seno, ki predstavlja osnovno hrano kuncev, posebno mešanico semen ali brkete za kunce in dnevno nekaj sveže zelenjave in trave. Občasno kakšen košček sadja. Pri domačih hišnih kuncih, ki se ne gibljejo tako izdatno kot v divjini moramo biti posebno pozorni, da se ne zredijo preveč in da zaužijejo dovolj hrane, ki obrablja njihove stalno rastoče zobe. Pogosto se tudi zgodi, da postanejo izbirčni in posegajo po bolj mastni (semena, oreščki...) in sladki hrani (sadje...), ki pa zanje ni zdrava. V takšnih primerih namesto semenskih mešanic uporabite briketirano hrano, tako, da ne morejo več izbirati samo hranil, ki so jim všeč po okusu.

Nega

Poleg higiene prostora v katerem živijo moramo poskrbeti tudi za čistočo živali. Sploh pasme z dolgo dlako je potrebno redno krtačiti. Ne pozabite tudi na redno krajšanje krempljev in zaščito pred zajedalci. Nekaterim, predvsem starejšim živalim, pa je potrebno občasno tudi brusiti zobovje.

Nakup

Ker so pritlikavi kunci nekoliko zahtevnejši za vzrejo kot večje pasme, se pred nakupom dodobra prepričajte o poreklu svojega kunca. Pogosto namreč v trgovinah prodajajo raznorazne križance med srednje velikimi in pritlikavimi kunci, ki dosežejo nekoliko večjo odraslo velikost. Če želite resničnega pritlikavca se za nakup odločite pri rejcu, ki vam bo lahko pokazal tudi odrasle živali.

Vir: Utica trgovina za živali
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj