Na vsebino

Kdaj se mladiči domačih živali osamosvojijo?

Prihaja »sezona« mladičev. Opažamo, da žal še vedno številni mnogo prezgodaj zapuščajo leglo in odidejo k novim družinam. Ne gre se zgolj za državno zakonodajo, pač pa imajo takšne živali pogosto celo življenje zdravstvene težave in psihične motnje, ki se kažejo tudi v vedenjskih težavah. Mišljenje, da bodo takšne živali bolj navezane na lastnika izhaja iz nevednosti in egoizma, mnogokrat pa prezgodnjo oddajo forsirajo neuki ali nehumani rejci.

Na kratko bom navedel starosti pri katerih se lahko živali odda iz legla.

Psi lahko zapustijo leglo po dopolnjenem 8 tednu starosti. Pri nekaterih pasmah, predvsem pritlikavih pa je priporočljivo, da ostanejo v leglu do vsaj 12 tedna. Kužki naj bi v nov dom odšli čipirani in cepljeni proti kužnim boleznim.

Mačke imajo nekoliko daljše obdobje primarne socializacije. Od mame se naučijo številnih vedenjskih vzorcev. Žal pa veliko muc odide v nov dom čim začno same jesti. Praviloma pa naj bi mačji mladiči bili ob mami do dopolnjenega tretjega meseca starosti. Muce, ki mamo zapustijo prehitro imajo slabo razvit imunski sistem in psihične probleme, ki se kažejo v pretirani navezanosti na človeka, agresiji, plahosti…

Kunci so izjemno družabne živali, zato zanje nikakor ni priporočljivo, da živijo sami. Če je le možno se odločite za nakup dveh ali več živali, a poskrbite za kastracijo, sicer boste hitro deležni naraščaja. Kunci pritlikavih pasem naj bodo ob oddaji stari vsaj dva meseca. Velikokrat rejca zavede, da kuncev ne vidi sesati pri mami. Kunci namreč sesajo le enkrat na dan. Podaljšano obdobje sesanja pri mami pa bistveno vpliva na dobro razvit imunski sistem.

Morski prašički se kot mladiči zelo hitro osamosvojijo in postanejo plodni. Zato so rejci primorani mladiče dokaj hitro ločiti od mater. To je ko dopolnijo štiri teden. Sicer pa so morski prašički zelo družabne živali, zato nikar ne kupite le ene živali.

Hrčki so znani kot samotarji. Izjemno hitro razmnožujejo, brejost traja le nekaj dni, mladiči pa zelo hitro odrastejo. Zato so mladički stari le tri tedne, ko so že povsem samostojni. Podobno velja tudi za miške, puščavske skakače…

Papig poznamo veliko vrst, ki se med seboj zelo razlikujejo. Načeloma pa velja, da papige ko zapustijo gnezdo še nekaj časa potrebujejo pomoč staršev pri učenju osnovnih veščin in pri prehranjevanju. Izjema so ročno hranjene papige, kjer vlogo starša v celoti prevzame oseba, ki živali hrani.

Vir: Utica trgovina za živali
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj