Na vsebino

Maine coon

Kot že ime pove, te mačje lepotice, izvirajo iz ameriške zvezne države Maine. Velja za eno prvih, oz. najstarejših „naravnih“ pasem mačk. Verjetno so sprva povsem naključno izbirali večje, robustnejše mačke, ki so se izkazale predvsem pri zatiranju glodavcev. Zanimivo je tudi, da je takrat večina predstavnikov pasme, ki to še ni bila imela na sprednjih tačkah dodaten prst. Ta pojav imenujemo polydaktizem in nekateri vzreditelji še danes vzrejajo takšne muce, oz. so prepričani, da je to prvinska lastnost maine coonov.

Kot vse pasme, tudi maine cooni doživljajo fenotipsko evolucijo oz. se njihov videz iz generacije v generacijo spreminja in lovi trenutne razstavljalske trende in vizualne ekstreme, ki delajo posamezno žival še bolj markantno. Tako lahko danes vidite mainecoona z ekstremno velikimi in pokončnimi uhlji, majhno glavo, ogromnim kvadratastim gobčkom....

Pri pasemskih živalih, tj živalih z rodovnikom, se spremlja tudi zdravstveno stanje populacije in beleži oz. opazuje obolenja, ki se v okvirih pasme pojavijo bolj pogosto. Takrat govorimo o „pasemskih boleznih“. Zavedanje in spremljanje slednjih je zelo koristno, saj z nekaj načrtne in odgovorne vzreje ter kančkom sreče hitro pride do bistveno boljšega stanja v populaciji določene pasme. Tako je tudi pri mainecoonih. Ne gre se za to, da bi bila pasma bolna, ali bolj bolna kot navadne muce, pač pa imamo le več informacij o tem, katera obolenja se lahko pojavijo.

Manie coon muce se pojavljajo v široki paleti barv in vseh možnih vzorcih (tabby, Maracel, ticket...), določeni vzreditelji se trudijo uveljavljati nove barve, ali vsaj popularizirati bolj poredke barve in barvne kombinacije. Takšne muce lahko dosegajo med vzreditelji astronomske cene, ki so tudi 15x višje kakor cene hišnih ljubljenčkov. Dlaka maine coonov je kljub dolžini in bujnosti dokaj enostavna za nego, le v obdobju menjave dlake je potrebno nekaj več časa nameniti krtačenju, sicer pa zadostuje tedensko česanje.

Maine cooni so posebni tudi zaradi svoje velikosti. Veljajo za največje pasemske muce. Številne očara tudi njihov nekoliko divji izraz, v resnici pa gre za dobrodušne in prijazne muce. Običajno so mainecooni do nepoznanih ljudi, obiskov nekoliko zadržavi, do „svojih ljudi“ pa neskončno ljubeči, vdani in pozorni. Želijo si družbe lastnika, z veseljem tudi „sodelujejo“ pri vsemu dogajanju v stanovanju in se celo naučijo obvladati trikce in povelja. Maine coon pasma dosega vrhunce v popularnosti, pasma je postala vsesplošno znana in priljubljena, vse več ljudi se odloča, da bo njihov hišni ljubljenček ravno maine coon. A ni bilo vedno tako, v začetku 20. stoletja je pasma skoraj povsem izumrla.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj