Na vsebino

Pasme psov - izvor

Kraški ovčar
Kraški ovčar

O pasmi govorimo kadar imamo v mislih skupino oz. populacijo živali s skupnim izvorom in zelo podobnimi karakteristikami. Tokrat se osredotočimo na pasme psov, ki so priznane s strani mednarodne kinološke organizacije (FCI) in izvirajo iz Slovenije oz. sosednjih držav. Za vsako priznano pasmo obstaja tako imenovan standard, ki opisuje izvor pasme, namen uporabe, tipične značajske karakteristike in podrobno opisuje videz živali.

Kljub majhnosti se Slovenija lahko pohvali s svojo avtohtono pasmo psov. Uradno je to kraški ovčar, a s »cmokom v grlu« poznavalci povedo, da so nam kar nekaj pasem goničev »pobrali« sosedje, ki so bili pri dokazovanju in pogajanju bolj spretni. Vsekakor je prav, da smo ponosni na »svoje« kraške ovčarje in se trudimo za promocijo pasme doma in v tujini. Kljub temu, da so kraševci pastirski psi z dobrim občutkom za varovanje posestva jih vedno več najde svoj prostor na »kavču«.

Naši južni sosedje s katerimi smo delili velik del svoje zgodovine imajo precej bogatejšo »zbirko«. Celemu svetu poznan dalmatinec, energični hrvaški ovčar, istrski kratkodlaki in istrski resasti gonič, posavski gonič in tornjak. Od lovskih, pastirskih in ovčarskih pasem torej.

Podoben trend se kaže tudi v južnejših balkanskih državah. Italijani so brez dvoma eden bogatejših narodov na svetu, vsaj v pestrosti avtohtonih pasem psov. Italija velja tudi za »zibelko« molosoidnih pasem psov, ki so se kasneje razvijale po Evropi. Pohvalijo se lahko z več kot 20 pasmami, med katerimi so najbolj znane Maltežan, cane corso, napolitanski mastif, mali italjanski hrt, lagotto romagniolo, braco italiano oz. italijanksi brak, marmeški in bergameški ovar, bolonijec in celo italijanski špic.

Avstrija je matična država petim pasmam psov. Avstrijskemu pinču in štirim dokaj podobnim pasmam lovskih psov.

Madžarska je zelo ponosna na svoje avtohtone pasme živali. Imajo bogato zgodovino povezano s poljedeljstvom, lovom… Ena najprepoznavnejših madžarskih pasem je Komodor. Ovčarski pes, ki po videzu celo spominja na ovce le, da je mnogo večji in hitrejši. Zanje so značilni dolgi in močni dredi, ki so jih varovali v dežju, snegu ali soncu. Druga zelo poznanan pastirska pasma je kuvaš. Danes so številni,te izjemno inteligentni psi, postali hišni ljubljenčki. Manjši ovčarski pasmi sta mudi in puli. Madžari pa se lahko pohvalijo tudi s svojo pasmo hrtov-Madžarski hrt in izjemno priljubljeno pasmo ptičarja-vižlo.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj