Na vsebino

Prehrana breje in doječe psičke

Počasi se bliža čas v letu, ko večina živali poskrbi za zarod. Tokrat se bom posvetil prehrani breje in doječe psičke.

V prvih dveh tretjinah brejosti psice (brejost traja cca 60 dni) količine in vrste hrane ne rabimo posebej prilagajati. Pomembno je le, da je kakovostna in dovolj bogata s hranilnimi snovmi. Običajno se psičkam poveča tek, a pazite, da se ne zredi in da ostane v dobri fizični kondiciji, saj bo za porod in oskrbo mladičev potrebovala veliko energije in odlično kondicijo.

V zadnji tretjini brejosti, ko so izraziti tudi zunanji znaki brejosti in psička začenja tvoriti mleko v mlečnih žlezah pa je potrebno bodoči mamici ponuditi energetsko močnejšo hrano. Ker zaradi rastočih plodov večjih obrokov načeloma več ne more zaužiti je priporočljivo dnevno ponuditi več manjših obrokov.

V kolikor se vaša psička krmi z briketi ji v zadnjem obdobju brejosti in celotno obdobje dojenja mladičev postrezite z briketi, ki so narejei za pasje mladičke in doječe psice. Te imajo specifično sestavo, ki omogoča zadostno tvorbo mleka, uravnotežen razvoj mladičev in dovoljšno količino energije, da psico skrb za zarod ne izčrpa preveč.

Hkrati bi še opomnil vse lastnike psičk, ki mladičev ne načrtujete, da v obdobju gonitev, še posebno pazite na svoje živali ali še boljše, se pri veterinarju posvetujete o sterilizaciji.

Veterinarka Tjaša Vidmar-Butala iz Veterinarske ambulante Črnomelj, Zadružna cesta 14, Črnomelj, svetuje, da psičke, s katerimi ne načrtujete mladičev sterilizirate še pred prvo gonitvijo. Običajno se psičke prvič gonijo med 6 in 9 mesecem.

S pravočasno sterilizacijo se znatno zmanjša možnost nastanka tumorjev na mlečni žlezi.

Mit, da mora psička vsaj enkrat kotiti pa zagotovo ne drži.

Vir: Utica trgovina za živali
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj