Na vsebino

Prehrana psic med brejostjo

Večina živali v spomladanskem času poskrbi za svoj zarod. Tudi kužki, k sreči pa je vzreja le-teh postala v večini primerov načrtna in odgovorna stvar. Kljub temu, da se lastniki psičk, ki bodo dobile mladičke praviloma zelo dobro informirajo o oskrbi in prehrani bodočih mamic, bom nekaj osnovnih informacij delil tudi tukaj.

Brejost pri psicah traja 9 tednov. Brejost lahko razdelimo na tri obdobja. V prvih treh tednih praviloma ne opazimo očitnih sprememb, tudi nemogoče z zanesljivostjo ugotovimo, če je psička sploh breja. Zato tudi ni nobenih potreb po spreminjanju prehrane psičke. Poskrbimo pa, da ostane v dobri kondiciji.

V drugi tretjini brejosti psički ponudimo nekoliko večjo količino hrane, razdeljeno na več obrokov. Poskrbimo za zadostno količino gibanja. V tem obdobju opravimo tudi postopen prehod na bolj kalorično hrano, ki jo bo psička uživala v zadnjem delu brejosti in med dojenjem.

V zadnjem obdobju brejosti plodovi rastejo najhitrejše. Spremembe so opazne tudi navzven. Psički bo precej narasel trebušček, razvile se bodo mlečne žleze... Zato so povečane tudi potrebe po energiji. Izberemo močnejšo hrano in ponudimo več manjših obrokov čez dan. Psička v tem obdobju težje zaužije dovolj veliko količino hrane v enem obroku, saj je v njenem trebuhu precejšna gneča. Svetuje se uporaba hrane prilagojena brejim, doječim psicam oz. mladičem. Tako bomo psičko po vsej verjetnosti dobro pripravili na kotitev, mladički se bodo skotili primerno razviti in psička bo v dovolj dobri formi, da bo lahko poskrbela za svoj zarod brez, da bi sama trpela zaradi tega. Mladički so v celoti odvisni od maminega mleka do dopolnjenega tretjega tedna starosti. Nato počasi spoznavajo drugo hrano.

Mladički morajo biti pri mami do dopolnjenega osmega tedna starosti.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj