Na vsebino

Skrb za pasjega mladička II

V prejšnjem prispevku je bilo napisanih nekaj osnov glede prehrane, dokumentacije, skrbi za zdravje in navajanja na hišno čistočo. Danes bomo nekaj več besed namenili vzgoji in socializaciji.

Vzgojen pes

Želja je imeti karakterno stabilnega in vzgojenega psa. Da to dosežemo je potrebno vložiti nekaj truda in časa. Najboljše, da začnemo z vzgojo takoj, ko kuža pride v nov dom. Pomembno je, da mu jasno in preprosto predstavimo pravila vedenja. Kužka že takoj ob prihodu v nov dom začnemo navajati na različne situacije; srečevanje z drugimi kužki, srečevanje z ljudmi, hoja po pločniku, vožnja v avtomobilu...

Vzgoja bo učinkovita le, če bo vodnik odločen, dosleden in umirjen. Ustrezno oz. želeno vedenje dosežemo s pozitivno motivacijo in nagrajevanjem, bodisi posladki, igro ali ustno pohvalo. Neželjeno vedenje kolikor se da že predhodno preprečimo tako; npr. imamo psa na vrvici, tako da ne pobegne, dokler nismo prepričano, da se bo odzval na naš klic.

Priporočljiv je tudi obisk pasje šole, kjer bo strokovno podkovano osebje lastnika naučilo kako ravnati in vzgajati psa, pes pa se bo naučil upoštevati ukaze tudi kadar bo v družbi več psov, s katerimi se bi sicer raje igral.

Psi se med seboj karakterno razlikujejo, nekateri kar hrepenijo po tem, da ustrežejo svojemu lastniku, drugi so malenkost bolj trmasti in svojeglavi. Potrebno je ugotoviti kakšen pristop šolanja bo ustrezen in kakšne so učne zmožnosti vašega kužka. Nekateri psi že zaradi svoje fizionomije telesa ne zmorejo določenih vaj in obremenitev, zagotovo pa se je mogoče vsakega vzgojiti do te mere, da bo prijetna družba za lastnika in nenevaren za okolje.

Obstajajo tudi številni „učni pripomočki“. Piščali, kliker, posebne oprsnice, ovratnice, povodci. Najpomembnejše pri vsem pa je pristen odnos med psom in lastnikom.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj