Na vsebino

Skrb za pasjega mladička

Odločili ste se za novega kosmatega „družinskega člana“. Običajno mladički pridejo v nov dom stari med 9 in 12 tednov, saj so takrat dovolj stari, da zapustijo leglo oz. Zaživijo v novem okolju.

Da bo prihod novega kužka za vas in zanj čim lažji smo vam pripravili nekaj informacij in nasvetov.

REGISTRACIJA IN OZNAČITEV

Mladiček mora v nov dom priti označen z mikročipom, prvič cepljen proti kužnim boleznim. Imeti mora potni list za živali.
Ob prevzemu kužka uredite tudi prepis živali. To storite skupaj z vzrediteljem pri najbližjemu veterinarju s pomočjo obrazca.

ZDRAVJE ŽIVALI

Preverite, če je bil vaš kužek redno tretiran proti notranjim in zunanjim parazitom. Izjemno pomembno je da so odraščajoče živali redno tretirane proti notranjim parazitom, saj lahko prisotnost le teh povzroča prebavne težave, slabo počutje, nepravilen razvoj ali celo vodi v težje bolezensko stanje in celo smrt. Mladički v leglu morajo tabletke ali pasto proti parazitom dobiti vsaka dva tedna, nato pa do dopolnjenega prvega leta enkrat mesečno.

Tako kot proti notranjim, tudi proti zunanjim parazitom redno uporabljajte zaščitna sredstva.

Cepljenje proti kužnim boleznim ponovite 4 do 6 tednov po prvemu cepljenju ( v skladu z navodili veterinarja), cepljenje porit steklini pa opravite po 12. tednu oz. Najkasneje do četrtega meseca starosti.

PREHRANA MLADIČEV

Mladički za nemoten razvoj potrebujejo redne in uravnotežene obroke. Do četrtega meseca jih hranimo vsaj štirikrat dnevno, nato trikrat dnevno do starosti pol leta, nato pa do starosti enega leta dva obroka na dan. Ko bo vaš kuža zaključil rast lahko preidete na en obrok dnevno ali pa nadaljujete z dvema.

Pomembno je, da že pri mladičku uravnate ustrezno količino hrane, da ne bo predebel ali suh. Prav tako je priporočljivo v kolikor kuža ne poje celega obroka le tega pospraviti po nekaj minutah, tako, da nima hrane ves čas na voljo, saj lahko to privede do izbirčnosti.

Na voljo mora imeti zadostno količino čiste vode.

HIŠNA ČISTOČA

Psi so že po naravi čist bitja in če le imajo možnost se ne bodo ponečedili v lastnem domu. Kadar kužku uspe opraviti potrebo na prostem ali na drugem za to pripravljenem mestu ga izdatno pohvalite, kadar pa ne more zadržati in se pokaka ali polula v stanovanju ga ignorirajte, iztrebek pa počistite in površino umijte z čistilom, ki nevtralizera vonjave.

Če je mladiček primoran ostati sam doma dalj časa, mu pripravite plenično podlogo na kateri bo opravil potrebo.

ZAKAJ KUŽKA NE GRAJAMO KADAR SE POKAKA ALI POLULA V HIŠI?

Kuža ne bo dobro razumel kaj je naredil narobe. Vedel bo da je kaznovan zaradi kakanja oz. Lulanja in posledično se potrebe več ne bo upal opravljati v vaši bližini, tudi na prostem. Tudi, če ga boste peljali na dolg sprehod se bo polulal šele, ko bo dovolj oddaljen od vas, četudi bo to v hiši.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj