Na vsebino

Fikcije vročitve in tek rokov

Glede na to, da so letni dopusti in z njimi povezane daljše odsotnosti, že v polnem zamahu je na mestu opozoriti na tek rokov za opravo dejanj v primeru tako imenovane fikcije vročitve.

Odvetnik odgovarja

V nadaljevanju prispevka se bom osredotočil na vročanje in fikcijo vročitve po Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP) in Zakonu o pravdnem postopku (ZPP).

V našem pravnem sistemu velja pravilo, da rok za opravo dejanj prične teči naslednji dan po dnevu, ko je bilo pisanje vročeno. Oba prej navedena zakona tudi smiselno določata, da v primeru če je zadnji dan roka na soboto, nedeljo, praznik, ki je dela prost dan ali drug dela prost dan ali dan ko organ ne dela, se rok izteče prvi naslednji delovni dan.

Zakona določata, da v kolikor se pisanje ne vroči naslovniku, da se mu v predalčniku pusti obvestilo o tem, kje se pisanje nahaja in opozorilo, da mora v roku 15 dni pisanje prevzeti, sicer se šteje, da je vročeno. Vse prej opisano pa je povzročalo neenako obravnavo med osebami, ki so pisanja prejela in osebami, ki tudi po 15 dneh pisanja niso prevzela in jim je bilo puščeno v nabiralniku. Sodišča so namreč različno obravnavala vprašanje ali je v primeru fikcije vročitve npr. na soboto, nedeljo, praznik ali dela prost dan, rok pričel teči ta dan ali šele naslednji delovni dan.

Dileme je odpravilo Vrhovno sodišče Republike Slovenije, ki je dne 14.1.2015 sprejelo načelno pravno mnenje o prej opisanem vprašanju. Skladno z načelnim pravnim mnenjem Vrhovnega sodišča RS nastopi trenutek fikcije vročitve pisanja, ko preteče petnajsti dan za prevzem pisanja, tudi če izteče ta dan na soboto, nedeljo, praznik, ki je dela prost dan, ali drug dela prost dan v Republiki Sloveniji. To dejansko pomeni, da če pisanja ne prevzamete v roku 15 dni, se šteje, da je 16 dan po puščenem obvestilu pisanje vročeno in že ta dan prične teči rok za opravo dejanj, ki jih je potrebno opraviti. Opisano velja ne glede na to ali vam je dejansko bilo tistega dne pisanje puščeno v nabiralniku ali ne npr. v soboto je 16 dan po obvestilu in šteje se ,da je vročanje opravljeno. Ker npr. pošta ta dan ne nosi pošiljk, bo poštar pisanje v predalčniku pustil šele v ponedeljek, ampak takrat bo že tekel rok in dejansko bosta dva dneva roka za opravo določenih dejanj že mimo.

Glede na vse opisano, se v primeru, da pošte ne dvigujete redno, nikakor ne zanašajte na to, da vam rok teče od vročitve pisanja v poštni nabiralnik, ampak je potrebno dejansko preveriti kdaj vam je bilo puščeno obvestilo o neuspeli vročitvi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj