Na vsebino

Javna dražba in nakup nepremičnine

Zanimam se za nakup parcele, ki je že bila dvakrat na javni dražbi. Zanima me ali so še kakšne možnosti za odkup? Kako je s tretjo javno dražbo? Je možnost odkupa direktno od FURSA?

Odvetnik odgovarja

Za natančen odgovor na vaše vprašanje bi moral dejansko poznati kdaj se je začela izvršba in kdaj je bila izdana odredba o prodaji nepremičnine.

V kolikor se je postopke prodaje nepremičnine v izvršilnem postopku pričel po 30.7.2014 (izdana odredba o prodaji) potem tretje javne dražbe ne bo. Novela Zakona o izvršbi in zavarovanju ZIZ-J je spremenila 194. člen, ki velja od 30.7.2014 in določa, da če upnik ne predlaga nove prodaje v šestih mesecih od prvega naroka, ali če nepremičnine ni bilo mogoče prodati na drugem naroku niti za polovico ugotovljene vrednosti, sodišče ustavi izvršbo. Glede na to, da sta bili že dve dražbi neuspešni bo sodišče ustavilo izvršbo in ne bo razpisalo tretje javne dražbe. Pri tem pa velja opozoriti, da nepremičnina ne bo prosta bremen, saj upnik obdrži zastavno pravico na nepremičnini za zavarovanje svoje terjatve in sodišče ne razveljavi zaznambe sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi.

V kolikor je bila odredba o prodaji nepremičnine v izvršilnem postopku izdana pred 30.7.2014 potem se postopke dokonča po pravilih, ki so veljala do novele ZIZ-J. Veljalo je, da sodišče, če nepremičnine ni bilo mogoče prodati na drugem naroku, dovoli novo prodajo samo na upnikov predlog. Upnik pa je moral novo prodajo predlagati v roku 6 mesecev po neuspelem drugem naroku prodaje. Postopek prodaje se je v tem primeru ustavil, če ni bilo pravočasnega predloga ali če nepremičnina ni bila prodana niti na tretji javni dražbi za polovico vrednosti.

Glede na opisano vam žal natančnega odgovora ne morem podati.

Glede odkupa od FURSA pa takšen »direkten« odkup ni mogoč. Predvidevam namreč, da je FURS upnik in ne lastnik. Od upnika ne morete odkupiti nepremičnine, ker ni njen lastnik. Še vedno pa lahko nepremičnino odkupite neposredno od lastnika, vendar je potrebno opozoriti, da zaznamba izvršbe in hipoteka ostaneta vpisani pri nepremičnini. Lahko pa seveda dosežete dogovor tudi z upnikom, da se postopek izvršbe ustavi, pri čemer bo poleg vseh drugih vprašanj verjetno »sporna« tudi cena nepremičnine.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj