Na vsebino

Neposredna izvršljivost

Osebi dolgujem denar. Sklenila sva dogovor o obročnem plačilu dolga. Sedaj pa vztraja, da se dogovor zapiše v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa. Kaj to pomeni zame kot dolžnika?

Odvetnik odgovarja

Glede na opisano dejansko stanje se vaše stanje v ničemer ne poslabša. Odgovor podajam ob predpostavki, da je terjatev osebe do vas že zapadla, glede na to, da ste sklenili dogovor o obročnem poplačilu.

Za odgovor je potrebno najprej pojasniti kaj je izvršilni naslov. Zakon o izvršbi in zavarovanju določa, da je izvršilni naslov izvršljiva sodna odločba in sodna poravnava; izvršljiv notarski zapis in druga izvršljiva odločba ali listina, za katero zakon, ratificirana in objavljena mednarodna pogodba ali pravni akt Evropske unije, ki se v Republiki Sloveniji uporablja neposredno, določa, da je izvršilni naslov. Bistveno je to, da je na podlagi prej navedenih listin možno zoper dolžnika sprožiti izvršbo pred pristojnim sodiščem.

V vašem primeru upnik predlaga da vajin dogovor zapišete v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa. Opisano pomeni, da v kolikor boste s takšnim zapisom dogovor soglašali, bo lahko upnik v primeru vašega neplačila zoper vas sprožil izvršbo in posegel na vaše premoženje brez, da bi pred tem zoper vas moral voditi pravdo. Bistveno je namreč to, da v kolikor sklenete dogovor, ki ne bo v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa, upnik v primeru vaše neizpolnitve ne bo mogel vložiti neposredne izvršbe. Upnik bi moral v primeru vašega neplačila zoper vas vložiti tožbo, dokazati svoje trditve in šele po tem ko bi morebitna sodba postala pravnomočna in izvršljiva bi zoper vas lahko vložil izvršbo. Upnik si na ta način dejansko olajša oziroma si dodatno zavaruje svojo terjatev zoper vas.

Vaše stanje se dejansko v ničemer ne poslabša, upniku še vedno dolgujete denar in ste mu ga očitno dolžni poravnati. V kolikor se boste dogovorjenih obveznosti držali in redno plačevali obroke oblika zapisa dogovora (v takšni ali drugačni obliki) nima vpliva na samo obstoj dolga in njegovo višino. V primeru neposredne izvršljivosti se samo »skrajša« čas v katerem upnik doseže prisilno poplačilo terjatve in pa seveda tudi višina stroškov, ki pa jih v končni posledici načeloma plača stranka, ki pravdo izgubi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj