Na vsebino

Nova pravila glede napotnic

Veljati so pričela nova pravila glede naročanja na zdravstvene storitve, odjave termina in veljavnost napotnic. Večja odgovornost je tudi na nas pacientih, saj nas lahko doletijo določene posledice v primeru nespoštovanja pravil.

Odvetnik odgovarja

S spremembo Zakona o pacientovih pravica in sprejetjem novega Pravilnika o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah se podrobneje urejajo in domnevno skrajšujejo čakalne dobe, poenostavlja naročanje in seveda del odgovornosti za to prenaša tudi na paciente.

Bistvene novosti so, da so po novem določene nove stopnje nujnosti po katerih se uvrsti pacienta na čakalni seznam. Stopnja nujnosti se označi na napotni listini in so nujno, zelo hitro, hitro in redno. Pri čemer so sedaj določene najdaljše čakalne dobe za posamezno stopnjo, in sicer:

- za stopnjo nujnosti nujno, ki se določi, kadar gre za nujno medicinsko pomoč, nujno zobozdravstveno pomoč ali nujno zdravljenje in neodložljive zdravstvene ali zobozdravstvene storitve, ki jih je treba izvesti takoj: 24 ur od predložitve napotne listine,

- za stopnjo nujnosti zelo hitro, ki se določi, kadar je zdravstveno stanje pacienta tako resno, da zahteva obravnavo prej kot v 14 dneh: 14 dni od predložitve napotne listine,

- za stopnjo nujnosti hitro, ki se določi, kadar je zdravstveno stanje pacienta tako resno, da zahteva obravnavo prej kot v treh mesecih: tri meseci od predložitve napotne listine,

- za stopnjo nujnosti redno, ki se določi, kadar je zdravstveno stanje pacienta tako resno, da zahteva obravnavo prej kot v šestih mesecih: šest mesecev od predložitve napotne listine.

Omejen pa je tudi rok veljavnosti napotne listine oziroma rok v katerem se morate prijaviti pri izvajalcu storitve glede na stopnji nujnosti:

- nujno napotnico je potrebno predložiti v 24-ih urah od izdaje,

-zelo hitro – napotnico je potrebno predložiti v 5-ih dneh od izdaje,

-hitro – napotnico je potrebno predložiti v 14-ih dneh od izdaje,

-redno – napotnico je potrebno predložiti v 14-ih dneh od izdaje.

Če opisanega ne naredite se le ta stornira in je potrebno iskati novo napotno listino.

Nekaj novosti ima tudi samo naročanje, saj je sistem reguliran tako, da poskuša biti kar se da prijazen do pacienta. Poznamo enaročanje, osebno naročanje, naročanje po klasični pošti in naročanje po elektronski pošti. Poleg opisanega pa mora izvajalec storitve zagotoviti vsaj dve uri na dan, znotraj katerih se bolnik lahko naroči preko telefona. Izven tega časa pa morajo biti bolnik z avtomatskim odzivnikom obveščeni, kdaj je termin za telefonsko naročanje. Če je izvajalec v času ur nedosegljiv, mora pacienta poklicati nazaj.

Pacient je za isto zdravstveno storitev lahko uvrščen na čakalni seznam največ pri enem izvajalcu zdravstvene dejavnosti v mreži izvajalcev javne zdravstvene službe, in sicer največ na en termin oziroma okvirni termin. Omejitev glede števila terminov oziroma okvirnih terminov ne velja za kontrolni pregled.

Pacient ali v njegovem imenu njegov ožji družinski član lahko brez navajanja razlogov odpove termin najpozneje deset dni pred izvedbo zdravstvene storitve, vendar le enkrat v okviru iste napotitve in le v okviru napotitve s stopnjo nujnosti hitro ali redno. Vsaka poznejša odpoved termina se dopusti samo če izpolnjuje posebne pogoje, ki so objektivne narave in določeni v pravilniku.

Če pacient na predviden termi ne pride na pregled in ga tudi ne odpove v skladu s pravili, se ga črta s čakalnega seznama in napotna listina preneha veljati.

Če je pacient neupravičeno odsoten na enem izmed terminov v okviru iste napotitve, se zdravstvena obravnava v okviru te napotitve konča. Pacient se lahko na čakalni seznam za to zdravstveno storitev pri tem izvajalcu zdravstvene dejavnosti znova uvrsti šele po poteku treh mesecev od termina, na katerem je bil neopravičeno odsoten.

V prispevku so opisane in povzete samo najpomembnejše spremembe in določila, ki so zelo podrobna in jih je vredno prebrati in upoštevati. Seveda pa določila zgoraj opisanega zakona in pravilnika zavezujejo tudi izvajalce storitev. V primeru, da pacienti sumijo ali vedo, da se pravila kršijo imajo več zakonsko določenih možnosti, vsekakor pa svetujem, da se obrnejo na Varuha pacientovih pravic, ki jim bo svetoval in pomagal pri uveljavljanju njihovih pravic.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj