Na vsebino

Predkupna pravica solastnika

Bralec je solastnik stanovanja. Zaradi nesoglasij z drugim solastnikom želi prodati svoj solastniški delež. Zanima ga ali ima solastnik res predkupno pravico. Zanima ga tudi ali mora res najprej ponuditi odkup deleža solastniku.

Odvetnik odgovarja

Solastnik nepremičnine ima predkupno pravico v primeru, da drugi solastnik prodaja njegov delež. Opisano je zakonsko določeno v 66. členu Stvarnopravnega zakonika (SPZ). Ta člen določa, da lahko solastnik razpolaga s svojo pravico brez soglasja drugih solastnikov, vendar pa, imajo drugi solastniki pri prodaji predkupno pravico, če je predmet solastnine nepremičnina, kot je to v predmetnem primeru.

Zaradi opisanega mora bralec pri prodaji njegovega solastniškega deleža na stanovanju upoštevati tudi določila Obligacijskega zakonika (OZ), ki se nanaša na pogodbeno predkupno pravico, saj je v 513. členu OZ določeno, da ta pravila veljajo tudi za zakonsko predkupno pravico.

Bralec mora tako drugega solastnika obvestiti o prodaji in o pogojih prodaje, ter mu ponuditi, da lahko on kupi solastniški delež pod enakimi pogoji. Glede na določila OZ ima nato predkupni upravičenec 30 dni časa, da po prejemu ponudbe, prodajalca obvesti o tem ali bo izkoristil predkupno pravico ali ne. Hkrati z izjavo, da bo uveljavil predkupno pravico mora tudi plačati kupnino, ali jo položiti pri sodišču.

Če bralec predkupnega upravičenca ni seznanil s prodajo in proda solastniški delež tretji osebi, in če je bila tretjemu znana ali mu ni mogla ostati neznana predkupna pravica upravičenca, lahko predkupni upravičenec v roku 6 mesecev od dneva, ko je izvedel, da je bil solastniški delež prodan tretji osebi zahteva, da se pogodba razveljavi in solastniški delež pod enakimi pogoji proda njemu.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj