Na vsebino

Predlog obdavčitve trgovanja s kriptovalutami

Tokratni prispevek je namenjen predlogu spremembe pri obdavčitvi trgovanja s kripto valutami.

Odvetnik odgovarja

Finančna uprava Republike Slovenije je pripravila predlog obdavčitve trgovanja s kripto valutami za fizične osebe. Sama konkretna vsebina predloga še ni objavljena, je pa novica o tem objavljena na spletnem mestu Vlade RS.

Glede na objavljeno novico je moč sklepati, da bo obdavčitev samostojnih podjetnikov in družb, ki se ukvarjajo s trgovanjem ostala enaka kot do sedaj. Očitno pa se obetajo spremembe na področju obdavčitve fizičnih oseb. Do sedaj je namreč nekako veljalo, da je FURS preverjal oziroma obravnaval vsako fizično osebo individualno. Pri tem je FURS namreč preverjal koliko transakcij in koliko trgovalnih dni je imel posameznik pri trgovanju s kripto valutami. V kolikor se je ugotovilo, da je imel posameznik veliko število trgovalnih dni in veliko število transakcij v krajšem obdobju se je smatralo, da trguje in je bil dobiček obdavčen kot drugi dohodek. V primeru, da ni šlo večje število trgovalnih dni in transakcij (nekako do 1000 transakcij letno in do 100 trgovalnih dni) pa je bil dobiček neobdavčen. Opisano je povzročalo ogromno dokazovanja, prilaganja podatkov o transakcijah in podobno.

Sedaj pa je podan predlog, da bi bil predmet obdavčitve vnovčeni znesek virtualnih valut v eno od valut oziroma za nakup stvari in ne dobiček. Pri tem FURS predlaga obdavčitev po 10% stopnji. Pri tem FURS poudarja, da ne bo šlo za obdavčitev dobička, temveč za obdavčitev zneska, katerega bo fizična oseba, davčni rezident Republike Slovenije, ob vnovčenju virtualne valute prejela na svoj transakcijski račun oziroma bo kupila neko stvar. Na ta način ne bo potrebno dokazovanje in preverjanje transakcij, ki jih je naredil zavezanec za plačilo davka.

FURS tudi navaja, da bo imel zavezanec v primeru izgube imel možnost izgubo dokazati in tako nakazilo na TRR ne bi bilo obdavčeno. Opisano dejansko pomeni, ko bi se zgodilo, da kupite nek kripto kovanec, vidite, da dela izgubo in izstopili iz njega, ter si preostanek denarja nakazali na TRR, ne bi bili obdavčeni. Po predlogu bi morali izgubo dokazati in seveda predložiti dokazila o transakcijah.

Trenutno opisan predlog še ni sprejet in ostaja na ravni predloga. Kdaj in kako bo vnesen v slovenski pravni red pa bo znano naknadno.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj