Na vsebino

Razglasitev pogrešanega za mrtvega

Bralec navaja, da je pri nepremičninah ki jih ima njegova družina v lasti že več kot 70 let, kot lastnik še vedno vpisana oseba, ki je verjetno že pokojna. Oseba se je po drugi svetovni vojni odselila iz vasi in od tedaj o njej ni več ničesar znanega. Želi si urediti lastništvo in ga zanima kaj lahko naredi.

Odvetnik odgovarja

Bralec bi vsekakor moral narediti manjšo raziskavo in poskušal ugotoviti ali je oseba morebiti umrla in ali je bil po njej speljan zapuščinski postopek, torej ali so znani dediči. V kolikor so dediči znani lahko uredi lastništvo z njimi.

V kolikor ne dobi nobenih zanesljivih podatkov lahko na pristojnem sodišču predlaga razglasitev pogrešane osebe za mrtvo. Zakon o nepravdnem postopku (ZNP-1) določa poseben postopke v katerem sodišče razglasi za mrtvega:

  • pogrešanca, če o njem v zadnjih petih letih ni nobenega poročila in je od njegovega rojstva preteklo 70 let;
  • pogrešanca, če o njem v zadnjih petih letih ni nobenega poročila in je verjetno, da ni več živ;
  • pogrešanca, ki je izginil pri potopu ladje, prometni ali letalski nesreči, požaru, povodnji, potresu ali v kakšni drugi smrtni nevarnosti in o njem v šestih mesecih po prenehanju nevarnosti ni nobenega poročila;
  • pogrešanca, ki je izginil med vojno zaradi vojnih dogodkov in o njem eno leto po prenehanju bojevanja ni nobenega poročila.

Po razglasitvi osebe za mrtvo, lahko bralec sproži zapuščinski postopek po pokojnem. Če ni znano, ali je kaj dedičev, pozove sodišče z oklicem tiste, ki mislijo, da imajo pravico do dediščine, naj se priglasijo k dedovanju. Oklic je objavljen eno leto. Če se po preteku enega leta od objave oklica ne zglasi noben dedič, se zapuščina razglasi za lastnino Republike Slovenije in izroči pristojnemu organu Republike Slovenije. Po tem pa bo bralec lahko uredil lastninska razmerja z Republiko Slovenijo.

V kolikor pa se pojavijo dediči in priglasijo k dedovanju ter jih sodišče razglasi za dediče pa bo lahko razmerja uredil z njimi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj