Na vsebino

Sosed pravi, da je mojo parcelo priposestvoval

Kupil sem nepremičnino in v postopku urejanja meja ugotovil, da sosed uporablja mojo parcelo. Ko sem ga na to opozoril, mi je zabrusil, da je že vse priposestvoval. Zanima me kdaj pride do priposestvovanja in kakšni so pogoji? Ali se bo sosed vpisal v zemljiško knjigo?

Odvetnik odgovarja

Najprej naj vas potolažim, da se sosed ne bo mogel kar tako vpisati v zemljiško knjigo kot lastnik vaše nepremičnine. Za vpis v zemljiško knjigo potrebuje veljavno zemljiškoknjižno dovolilo, torej vaše pri notarju overjeno dovoljenje za prenos lastninske pravice ali sodno odločbo. Do tega pa lahko pride samo na dva načina ali mu izdate tako imenovano posadno listino-torej mu dovolite vpis v zemljiško knjigo. Drugi način pa je, da zoper vas sproži tožbo na priposestvovanje lastninske pravice in dobi pravnomočno sodbo na podlagi katere se bo vpisal v zemljiško knjigo.

V obeh primerih mora izpolnjevati stroge pogoje za priposestvovanje, ki so določeni v Stvarnopravnem zakoniku (SPZ). SPZ določa, da lahko lastninsko pravico na nepremičnin priposestvuje dobroverni lastniški posestnik po preteku 10 let.

Lastniški posestnik je tisti, ki ima stvar v posesti tako kot da je njegova. Gre za primere ko nekdo ni lastnik stvari, navzven pa deluje in se obnaša kot da je. Dobroverni lastniški posestnik je tisti, ki je v dobri veri mislil in bil prepričan, da je nepremičnina njegova in jo tako tudi uporabljal (npr. kosil, obdeloval, ogradil, drugim preprečeval dostop do nepremičnine ipd..). Dobra vera se na podlagi določb SPZ domneva. Na to, da je nepremičnina njegova, posestnik ponavadi sklepa na podlagi pripovedovanja prednikov, njihove uporabe sporne nepremičnine, dokumentov, ki so podlaga za prenos lastninske pravice pa nikoli niso bili realizirani, neurejenih mej, dedovanja idr. Če sta izpolnjena prejšnja dva pogoja, ki trajata 10 let so izpolnjeni vsi pogoji za priposestvovanje lastninske pravice. Pri tem je potrebno pripomniti, da mora biti lastniški posestnik dobroveren vso priposestvovalno dobo in ne samo njen del. V dobo priposestvovanja se šteje tudi doba, ko so nepremičnino imeli v dobroverni lastniški posesti pravni predniki sedanjega dobrovernega lastniškega posestnika in lahko tako dejansko nekdo priposestvuje lastninsko pravico na nepremičnini tudi če je sam dobroverni lastniški posestnik manj kot 10 let.

Vaš sosed bo lahko priposestvoval lastninsko pravico na nepremičnini samo če bo dokazal, da je lastniški posestnik skupaj z njegovimi predniki najmanj 10 let. Ker se dobra vera domneva, mu je ni potrebno dokazovati, vsekakor pa mora biti v dobri veri ves čas teka priposestvovalne dobe. Če pride do tožbe se pozanimajte pri prejšnjem lastniku in ostalih sosedih kakšno je bilo posestno stanje v preteklosti in ali je sosed dobroveren. Če je prejšnji lastnik kadarkoli prepovedal sosedu uporabo nepremičnine, ga opozarjal na motenje posesti ali kako drugače preprečeval uporabo sosedu, le ta ni in ne more biti dobroveren. Ča pa ni izpolnjen že en izmed pogojev, priposestvovanje ne nastopi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj