Na vsebino

Sosedov zid

Vprašanje bralca zaradi lažjega razumevanja objavljam v celoti : »Zgradili smo hišo, ki na J delu meji na zid, ki ga je postavil sosed, še preden smo mi kupili parcelo in postavili hišo, s soglasjem prejšnjega soseda. Ker naš teren za hišo pride nekoliko nižje, smo na tej meji izkopali toliko zemlje, da smo si izravnali parcelo. To posledično pomeni, da je pri sosedu sedaj odkopan cel zid, ki je postavljen na mejo in tudi del temelja. Sosed grozi, da nas bo tožil, vendar ne vem, če je upravičeno, glede na to, da je zid postavljen na mejo in glede na to, smo mi izravnali parcelo na naši zemlji. V našem gradbenem dovoljenju pa sam teren kot tak ni nič opredeljen. S tem, ko smo mi odkopali del zidu, tudi ne ustreza več njegovem gradbenem dovoljenju, saj je bilo v njem napisano, da bo zidek nad terenom gledal ven 2,5m«.

Odvetnik odgovarja

Odgovor podajam zgolj teoretično, saj bi moral za bolj konkreten odgovor videti dejansko stanje na terenu.

Za odgovor je potrebno najprej izpostaviti, da ni nujno, da je vsak poseg v lastno nepremičnino, ki je načeloma dovoljen s pravili na področju gradenj in urejanja prostora, tudi dovoljen v smislu stvarnopravnih razmerij.

Iz opisa izhaja, da je sosed z dovoljenjem prejšnjega lastnika in (glede na zapis v vprašanju) skladno z izdanim gradbenim dovoljenjem postavil zid na mejo. Višina zidu je bila verjetno določena s samim gradbenim dovoljenjem, pri čemer iz projektne dokumentacije tudi izhaja, kje bo stal zid, koliko bo visok, seveda pa iz te dokumentacije izhaja tudi, od kje se bo merila višina zidu. Ker vpogleda v to dokumentacijo nimam, ne morem odgovoriti na vprašanje ali je zaradi bralčevega posega, sedaj zid zgrajen v nasprotju z gradbenim dovoljenjem.

Bralca tudi zanima ali ima sosed možnost vložiti tožbo zoper bralca zaradi tega, ker je odkopal del lastne nepremičnine in tako povzročil, da se vidijo temelji zidu in sam zid. Odgovor bi bil lahko tudi pritrdilen. Stvarnopravni zakonik (SPZ) določa, da morajo lastniki nepremičnin, zaradi sosedstva ali prostorske povezanosti nepremičnin, svojo lastninsko pravico na teh nepremičninah izvrševati tako, da se medsebojno ne vznemirjajo in da si ne povzročajo škode. Sam poseg bralca še ne nujno pomeni prepovedan poseg, vendar pa je pri tem potrebno upoštevati tudi določila 85. člena SPZ, ki bi bil lahko podlaga za morebitno tožbo soseda, če so izpolnjene vse predpostavke prepovedanega ravnanja. V 1. odstavku 85. člen SPZ je namreč določeno, da lastnik ne sme poglabljati svoje nepremičnine ali tako posegati vanjo, da bi zaradi posegov sosednja nepremičnina izgubila trdnost, stabilnost ali oporo. Lastnik nepremičnine, katere trdnost, stabilnost ali opora je zaradi posegov v nevarnosti, lahko zahteva prepoved nadaljevanja del za čas, dokler se ne zagotovijo in izvedejo primerni ukrepi, ki preprečujejo izgubo trdnosti, stabilnosti in opore. Če takih ukrepov ni mogoče izvesti, lahko zahteva prepoved posegov.

Čemu služi zid, ki ga je postavil sosed ni navedeno, če je bil namenjen tudi temu, da se označi meja se skladno s SPZ (80. člen) domneva, da je skupna lastnina lastnikov sosednjih nepremičnin, kar daje sosedu možnost dodatnega varstva.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj