Na vsebino

Stiki z otrokom, ki živi v drugi občini

Bralec živi v eni občini, otrok v drugi občini, stiki so urejeni s sklepom sodišča. Bralca zanima ali je s prepovedjo gibanja zunaj občine onemogočeno izvajanje stikov z njegovim otrokom?

Odvetnik odgovarja

Odgovor na to vprašanje podajam s pravnega vidika in pod predpostavko, da so vsi udeleženi zdravi in v času epidemije niso bili v stiku z okuženimi ali »rizičnimi« osebami.

Vlada Republike Slovenije je sprejela Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin (v nadaljevanju Odlok), ki pa po mojem mnenju izvrševanja stikov ni prepovedal.

Odlok v 3. členu dopušča določene izjeme, med katerimi je tudi gibanje in zadrževanje na javnem kraju zaradi varstva in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oziroma zaradi oskrbe ali nege družinskih članov, kar po moje mnenju pomeni tudi izvrševanje stikov tako, da je starš upravičen iti iz svoje občine stalnega ali začasnega prebivališča, da odpelje otroka k drugemu staršu oz. da ga pride tja iskat.

Čeprav v Odloku ni izrecno zapisano, da se posameznik lahko giba tudi zaradi zagotavljanja družinskega življenja z izvrševanjem stikov, med starši in otroki, ki ne prebivajo v isti občini, menim, da lahko tudi v tem primeru velja predpisana izjema. Tudi na spletni strani Vlade je glede takšnega vprašanja podan enak odgovor.

S podobnim vprašanjem pa se je ukvarjal tudi Varuh človekovih pravic, ki je šel še celo korak dlje in podal mnenje. Meni, da Odlok ne prepoveduje izvrševanja stikov. Se je pa ukvarjal tudi z vprašanjem neenakosti. Dejstvo je namreč, da so starši, ki imajo stike urejen s sodno odločbo v »boljšem« položaju kot stari, ki stikov še nimajo urejenih ali so v postopku razhajanja, saj ne morejo dokazati namena potovanja iz ene v drugo občino. Meni pa tudi, da samo in izključno zaradi prej opisane okoliščine tudi tem staršem ne sme biti prepovedano prehajanje iz ene v drugo občino zaradi izvrševanja stikov.

Na tem mestu je mogoče na mestu tudi ugotovitev, da je zagotovo v interesu otroka, da vidi oba starša in se z njima druži, če sta zdrava. Starša v razhodu pa lahko vsekakor poskrbita za to, da tisti izmed staršev, ki nima otroka pri sebi dobi nekakšno »potrdilo« ali kar koli drugega, da dejansko prehaja med občinama zaradi stika z otrokom.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj