Na vsebino

Uporaba novega Gradbenega zakona

Bralec je že prejel pravnomočno gradbeno dovoljenje. Je v fazi izdelave projektne dokumentacije in ugotavlja, da bo v nekaj delih potrebno implementirati nekaj manjših sprememb, ki spadajo pod dopustna odstopanja po novem gradbenem zakonu (GZ-1), ki je ugodnejši od starega gradbenega zakona (GZ).

Zanima ga ali lahko, glede na določila 128. člena GZ-1, ki dopuščajo to možnost, še pred pričetkom veljave prične implementirati odstopanja skladno z 79. členom GZ-1?

Odvetnik odgovarja

Pred samim odgovorom na vprašanje moram poudariti, da nisem strokovnjak z gradbenega področja in bom odgovoril zgolj na podlagi preučitve GZ-1 in obrazložitve predloga za sprejem zakona torej zgolj na podlagi predpisov.

GZ-1 v prehodnih določbah določa, da se prične uporabljati 1.junija 2022, do takrat pa se uporablja GZ.

Vendar pa je GZ-1 omogočil tistim, ki so že pričeli postopke po starem GZ, pa bi bil za njih GZ-1 ugodnejši, da umaknejo vlogo in vložijo novo ali pa, da na podlagi določb GZ-1 izjavijo, da želijo, da se postopki dokončajo po novih pravilih. Glede na samo zakonsko besedilo in obrazložitev predloga zakona izhaja, da se določba 128. člena GZ-1 lahko uporabi samo v primeru ko poteka postopek pred upravnim organom (pridobivanje gradbenega dovoljenja, sprememba gradbenega dovoljenja….)

Namen dosedanjega 66. člena GZ in novega 79. člena GZ je v tem, da investitorju zaradi manjših odstopanj, dovoljenih v zakonu, ni potrebno pridobiti novega gradbenega dovoljenja in lahko opravi dovoljene spremembe zgolj s spremembo gradbene dokumentacije in z vpisom dovoljenih sprememb v gradbeni dnevnik pri čemer mora izpolnjevati vse pogoje iz 79. člena GZ-1.

Glede na vse opisano tako pride do situacije, ko se v postopku pred upravnim organom lahko upoštevajo določila zakon, ki se še ne uporablja, v že zaključenih postopkih v katerih že poteka gradnja pa je potrebno upoštevati pravila tedaj veljavnega zakona (ob upoštevanju določenih specifik).

Upoštevaje vse zgoraj navedeno zato menim, da v kolikor bralec ne bo šel v spremembo gradbenega dovoljenja mora upoštevati določila tistega zakona, ki veljajo v času gradnje in nameravanih sprememb.

Vsekakor pa predlagam, da bralec preveri tudi pri pristojnih organih kakšna so njihova stališča in tudi morebitna navodila pristojnih ministrstev.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj