Na vsebino

Varno delovno okolje

Bralca je na delovnem mestu verbalno napadel in ozmerjal sodelavec. Direktor delovne organizacije je sodelavcu dejal, da mu lahko izreče opomin. Bralca zanima kakšne so njegove možnosti, če mu direktor ne izreče opomina.

Odvetnik odgovarja

Bralec ima določene možnosti, situacije kot opisane so vedno kompleksne, ampak v osnovi pa velja vse, kar bo opisano v nadaljevanju.

Za popolnoma tožen odgovor, bi bilo potrebno preučiti tudi akte delodajalca, ker najmanj kar bi moral delodajalec sprejeti je nekakšen pravilnik o preprečevanju nadlegovanja na delovnem mestu, kar mu nalaga tudi Zakon o delovnih razmerjih( ZDR-1) in tudi Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1). Vsekakor pa lahko podam odgovor na podlagi splošno veljavnih predpisov.

V skladu z določili prej navedenih zakonov je dolžan delodajalec zagotavljati takšno delovno okolje, v katerem noben delavec ne bo izpostavljen spolnemu in drugemu nadlegovanju ali trpinčenju s strani delodajalca, predpostavljenih ali sodelavcev in mora v ta namen sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito delavcev pred spolnim in drugim nadlegovanjem ali pred trpinčenjem na delovnem mestu. O ukrepih morajo biti delavci ustrezno obveščeni, da lahko v primeru, da pride do kršitve zahtevajo ustrezno ukrepanje delodajalca.

Bralec lahko tako že na podlagi prej navedenega in pravnega akta delodajalca, ki bi ga moral imeti zahteva prepoved vznemirjanja in ukrepanje delodajalca. Opisano pa lahko zahteva tudi na podlagi določil 200. člena ZDR-1, ki določajo, da če delavec meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti iz delovnega razmerja ( in zagotavljanje varnega delovnega okolja je obveznost delodajalca) ali krši katero od njegovih pravic iz delovnega razmerja, ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni. Če delodajalec v roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev s strani delodajalca, zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.

Bralec lahko torej zahteva, da se ga zaščiti pred nadlegovanjem. Predlagal bi, da zahteva od direktorja, da delavca opomni in mu v bodoče prepove napadanje delavca.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj