Na vsebino

Vožnja v naravnem okolju

Kolesarska sezona je na vrhuncu, pred nami je še vedno nekaj mesecev, ki bodo izredno prijetni za kolesarjenje v naravi. Ker se tudi sam rad odpravim na kakšno vožnjo z gorskim kolesom, ali pa skočim na bližnji hrib, opažam, da je v naravi vse več uporabnikov tako imenovanih štirikolesnikov, ki se vozijo po gozdnih in drugih poteh. V prispevku se ukvarjam z dovoljenostjo voženj v naravnem okolju.

Odvetnik odgovarja

Vožnja z vozili na motorni pogon in s kolesi v naravnem okolju je urejena v Zakonu o ohranjanju narave (ZON), za kolesarje pa so določene še dodatne omejitve, ki so določene za uporabo uporabe planinskih poti za kolesarje v Zakonu o planinskih poteh (ZPlanP), kolesarjenje po gozdu pa je urejeno in omejeno z Zakonom o gozdovih (ZG).

Vožnja z vozili na motorni pogon:

ZON v 28. b členu določa, da je v naravnem okolju prepovedano voziti, ustaviti, parkirati ali organizirati vožnje z vozili na motorni ali drug lasten pogon vozila. Vozila na motorni ali drugi pogon so, skladno z ZON, so vsa motorna vozila, kolesa s pomožnim motorjem in druga prevozna sredstva, ki omogočajo gibanje, hitrejše od hoje pešca, z močjo lastnega motorja ali z močjo drugega lastnega pogona vozila. Naravno okolje, skladno z ZON, obsega živo in neživo naravo nekega območja, ki ga ni ustvaril človek, nanj pa vpliva, ga oblikuje in uporablja. To so vsa območja izven:

- naselij;

- javnih in nekategoriziranih cest, ki se uporabljajo za javni cestni promet, v skladu s predpisi, ki urejajo ceste, ter drugih prometnih površin, ki so namenjene za vožnjo, ustavljanje in parkiranje v skladu s predpisi, ki urejajo ceste in varnost cestnega prometa;

- gozdnih cest v skladu s predpisi, ki urejajo gozdove;

- območij, ki so s prostorskimi akti določena kot površine za rekreacijo in šport in namenjena tudi vožnji z vozili na motorni pogon v skladu s predpisi, ki urejajo prostor;

- omrežij gospodarske javne infrastrukture in

- območij rudarskih operacij, ki so določena v skladu s predpisi, ki urejajo prostor in rudarstvo.

Glede na opisano je tako v naravnem okolju dovoljena vožnja z motornimi vozili samo po prometni infrastrukturi (javne ceste in na nekategorizirane ceste), ki se uporabljajo za javni cestni promet. Izjema je samo ustavitev ali parkiranje vozil na motorni pogon v pasu petih metrov izven vozišča, če je ustavljanje ali parkiranje v skladu s predpisi, ki urejajo cestni promet, in če temu ne nasprotuje lastnik zemljišča ter na območju, ki je namenjeno za začasno parkiranje za namene javnih shodov in javnih prireditev, organiziranih v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja.

Za kršenje prej navedenih določil je predpisana globa in sicer v višini 40 do 100 evrov.

Kolesarjenje:

ZON v 28.d člen določa, da je v naravnem okolju vožnja s kolesi dovoljena po utrjenih poteh, če temu ne nasprotuje lastnik ali upravljavec poti. Za utrjeno pot se šteje pas zemljišča, ki se uporablja za hojo ali vožnjo in je za ta namen tudi utrjen. Vožnja s kolesi je dovoljena tudi v območjih, ki so s prostorskimi akti določena kot površine za šport in rekreacijo in namenjena tudi vožnji s kolesi. Ta območja niso del naravnega okolja.

Vožnja s kolesi po gozdovih je dovoljena upoštevaje določila ZG, ki v 40. členu določa, da sta ježa in vožnja s kolesom brez motorja dovoljeni na označenih gozdnih vlakah in drugih označenih poteh na območjih, določenih v prostorskem delu območnega načrta.

Globe za kršitve prej navedenih predpisov so določene v višini 100 EUR.

Pri morebitnem kolesarjenju po planinskih poteh pa je potrebno upoštevati tudi določila ZPlanP, ki izjemoma dovoljuje vožnjo z gorskimi kolesi po planinskih poteh. Pri tem je potrebno poudariti, da je kolesarjenje dovoljeno le po posebej označenih poteh, ki jih določi minister, pristojen za šport, na predlog skrbnika planinske poti.

Globe za kršitelje določil ZPlanP so od 100 do 1200 EUR.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj