Na vsebino

Vročanje vabila na zagovor pred odpovedjo

Bralka navaja, da je delodajalec njej in še petim sodelavkam predlagal sporazumno prekinitev pogodbe o zaposlitvi, če pa te ne sprejmejo, pa kazenski pregon z izredno odpovedjo. Sporazumne odpovedi ni podpisala in je v bolniškem staležu. Delodajalec ji je po detektivki vročal vabilo na zagovor. Oglasila se je skozi okno hiše, pisanja ni prevzela zato je detektivka pisanje pustila v hišnem nabiralniku, nanj napisala datum, se podpisala in napisala vročeno. Bralko zanima ali je bila vročitev zakonita?

Odvetnik odgovarja

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 2. odstavku 85. člena ZDR-1 določa, da mora pred redno odpovedjo iz razloga nesposobnosti ali krivdnega razloga in pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, delodajalec delavca pisno seznaniti z očitanimi kršitvami oziroma z očitanim razlogom nesposobnosti in mu omogočiti zagovor v razumnem roku, ki ne sme biti krajši od treh delovnih dni, razen če obstajajo okoliščine, zaradi katerih bi bilo od delodajalca neupravičeno pričakovati, da delavcu to omogoči. Pisna seznanitev se lahko opravi tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec. ZDR-1 tako ne določa načina kako naj se vroči delavcu pisanje, je pa sodna praksa izoblikovala stališče, da mora bito delavec dejansko seznanjen z očitki in vabilom na zagovor.

Pri vročitvi pisne seznanitve o odpovedi in vabila na zagovor tako pridejo v poštev tudi vsi načini vročanja, ki veljajo za vročitev odpovedi. Na podlagi odločbe Ustavnega sodišča U-I-200/15-21, Up-936/15-20 z dne 16. 3. 2017, velja, da mora delodajalec, do drugačne ureditve v zakonu, pri vročanju odpovedi upoštevati pravila pravdnega postopka o osebnem vročanju v kolikor odpoved vroča drugače, ko kot na delovnem mestu. Ob predpostavki, da detektivka izpolnjuje pogoje za opravljanje vročanja v skladu s 26. členom Zakona o detektivski dejavnosti, je bilo njeno vročanje zakonito. Zakon o pravdnem postopku (ZPP) določa kako se opravi osebno vročanje (140. člen ZPP).

144. člen pa ZPP določa, da kadar tisti, na katerega je pisanje naslovljeno, oziroma tisti, ki bi bil pisanje zanj po tem zakonu dolžan sprejeti brez zakonitega razloga noče sprejeti pisanja, ga vročevalec pusti v stanovanju ali v prostorih, kjer ta oseba dela, ali v njenem hišnem oziroma izpostavljenem predalčniku, če tega ni, pa pisanje pritrdi na vrata stanovanja oziroma prostorov. Na vročilnici zapiše dan, uro in razlog odklonitve sprejema ter kraj, kjer je pustil pisanje; šteje se, da je s tem vročitev opravljena.

V kolikor ste se detektivki oglasili, kar ste napisali, je ta ugotovila, da ste doma. Verjetno vas je pozvala, da prevzamete pisanje in ker ga niste prevzeli je postopala v skladu s 144. členom ZPP in je bila tako vročitev opravljena in je po moje mnenju zakonita. Oseba na katero se nanaša pisanje oziroma je naslovnik pisanja nima neke možnosti, da odkloni prejem pisanja. Tudi če ste opisano naredili pod vplivom zdravil.

Moram pa na te mestu še pripomniti, da bi pa lahko bilo sporno zgoraj opisano ravnanje delodajalca o tem, da bo zoper vas sprožil postopke v kolikor ne podpišete sporazumne odpovedi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj