Na vsebino

Vzpostavitev etažne lastnine

Bralec je pred več kot 20 leti kupil stanovanje. Takrat se ni vpisal v zemljiško knjigo. Sedaj, ko je to nameraval narediti, pa so mu dejali, da pogodba ni primerna za vpis v zemljiško knjigo. Podjetje od katerega je kupil stanovanje ne obstaja več. Zanima ga, kaj lahko naredi.

Odvetnik odgovarja

V Sloveniji obstaja več takšnih primerov, ko so bili narejeni stanovanjski bloki, pa posamezna stanovanja zaradi takratnih zakonskih določil niso bila vpisana v zemljiško knjigo. Mnogo podjetij, ki so bila lastnik prodanih stanovanj, so bila izbrisana iz registra in zato kupci in dejanski lastniki niso mogli predlagati vpisa v zemljiško knjigo.

Zaradi opisanega je država sprejela zakonodajo, ki je olajšala vpis dejanskih lastnikov v zemljiško knjigo. Primer bralca dejansko ureja Zakon o vzpostavitvi etažne lastnine na določenih stavbah in o ugotavljanju pripadajočega zemljišča (ZVEtL-1). Ta zakon določa pravila dveh posebnih nepravdnih postopkov, ki sta namenjena uskladitvi nepremičninskih evidenc z dejanskim stvarnopravnim položajem nepremičnin, med katerimi je tudi postopek za vzpostavitev etažne lastnine na stavbah, na katerih so bila posamezna stanovanja ustanovljena in prodana pred letom 2003, torej, da je bila pogodba o prodaji stanovanja sklenjena pred letom 2003.

Glede na postavljeno vprašanje in poznavanje navedene problematike menim, da ima bralec možnost, da predlaga vzpostavitev etažne lastnine po prej navedenem postopku. Opisano pomeni, da mora podati predlog za vzpostavitev etažne lastnine na podlagi prej navedenega zakona in dokazati, da je lastnik stanovanja. V kolikor z stavbo še ni izdelan etažni načrt-elaborat za vpis v kataster stavb, bo izdelan v postopku. Bralec in ostali lastniki (ob izpolnjevanju pogojev) pa se bodo vpisali kot lastniki posameznih stanovanj v zemljiško knjigo.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj