Na vsebino

Zaščita poslovne ideje

Imam idejo, ki bi jo rad ponudil podjetju, ki je proizvajalec bele tehnike. Na kakšen način se lahko zaščitim, da mi le-te ne ukradejo, ko jim jo predstavim? Ne gre za patent, temveč samo za dobro zamisel. Ali lahko to idejo npr. napišem na papir, overim in deponiram pri odvetniku ali notarju? Bi bil to zadosten dokaz, da je ideja moja?

Odvetnik odgovarja

Gre za kompleksno področje varovanja industrijske lastnine in varstva avtorskih pravic zato je odgovor kompleksen in presega obseg tega nasveta.

Na kratko podajam naslednje videnje in priporočila. Zakon o industrijski lastnini (ZIL-1) varuje določeno industrijsko lastnino, med katerima sta najbolj poznani kategoriji Patenta in Modela in podrobneje ureja način registracije v Sloveniji in Evropski uniji. Obstaja pa tudi varstvo avtorske pravice. Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP) določa, da so avtorska dela individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršenkoli način izražene, če ni s ZASP drugače določeno. Primeroma jih našteva in določa, da je avtorsko delo lahko tudi predstavitev znanstvene, izobraževalne ali tehnične narave (tehnične risbe, načrti, skice, tabele, izvedenska mnenja, plastične predstavitve in druga dela enake narave).

Opisano je pomembno zato ker podjetniške ideje ni mogoče zaščititi, še posebej dokler je v fazi ideje. Zato je bistveno, da se ideja zaščiti na določen način v samem začetku in nato ob razvijanju in nadgrajevanju preide v potencialno registracijo intelektualne lastnine. Najtežje je zaščiti idejo dokler je miselni konstrukt. Ob tem se lahko zgodi, da jo hote ali nehote, razkrijete tretjim osebam, ki jo lahko uporabijo ali zlorabijo, pri čemer je dokazovanje tega, da ste imeli »idejo v glavi« ravno vi praktično nemogoča.

Če gre pri vaši ideji za stvaritev, ki je plod umetniškega ali ustvarjalnega dela, lahko to spada v področje avtorskega prava in bo zato lahko že sama po sebi zaščitena po ZASP. Vi kot avtor takšnega dela boste imeli na voljo številne avtorske pravice, brez posebnega postopka ali odločbe državnega organa. V primeru kršitev vam zaščito nudi že sam ZASP. To pomeni, da lahko sprožite sodni postopek v katerem zahtevate ugotovitev kršitve avtorske pravice.

Če pa je predmet vaše ideje v nastajanju, po naravi podoben modelu ali drugim pravicam industrijske lastnine, pa ne more biti zaščiten dokler ni v celoti dokončan. Šele tedaj bo mogoče zahtevati posebno registracijo, ki vam bo kot nosilcu pravice omogočila varstvo.

Vsekakor je dobro, da se zavarujete ne glede na to ali je mogoče ideja avtorsko delo ali ne, saj se lahko kaj kmalu razvije v patent ali model. Glede na vaš opis, ko nameravate določenemu podjetju predstaviti vašo idejo boste verjetno za potrebe predstavitve sestavili prezentacijo. Vsekakor bi bilo smiselno, da kakor navajate, izvod prezentacije »overite« ali kako drugače zavarujete in en izvod prezentacije (najbolje v originalu) deponirate v hrambo odvetniku ali notarju. Overjeno kopijo prezentacije pa predstavite podjetju. Vsekakor bi bilo priporočljivo, da s podjetjem kateremu nameravate predstaviti idejo podpišete Pogodbo o nerazkritju informacij (v angleščini bolj poznano non-disclosure agreement, NDA). Gre sicer za pogodbo, ki zavezuje samo pogodbeni stranki in ne varuje v primeru, da idejo zlorabi tretja oseba. V pogodbi določite katere podatke je potrebno ohraniti kot zaupne in koliko časa. Vsekakor pa je potrebno, da še pred prezentacijo ugotovite katere so tiste osnove, ki so potrebne, da bo ideja zanimiva za potencialnega kupca ali vlagatelja. Pri tem jim seveda razkrijte čim manj detajlov, tehničnih specifikacij in posebnosti. Možno je tudi, da jim sprva predstavite samo neke »splošne« značilnosti vaše ideje in če vlagatelja zanima in želi več informacij šele naknadno sklenete pogodbo o nerazkritju informacij.

Vsekakor pa priporočam, da v morebitnem naknadnem postopku zavarovanja industrijske lastnine angažirate patentnega zastopnika, ki je strokovnjak na svojem področju in vam bo zagotovo svetoval pri zavarovanju vaših pravic, poleg vsega pa je tudi zavezan k molčečnosti in ne sme razkriti nobene vaše ideje.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj