Na vsebino

Princip 24: Kaj je koncept in čemu služi?

Tako kot vedno sem idejo za ta naslov dobil preko svojega dela. In mogoče sem čez čas na koncept pozabil, saj je pri mojem delu tako globoko zasidran v procese, da niti ne vem da je.
A ko smo se pri enem od projektov v zadnji fazi, v katero sem vstopil kot grafični oblikovalec, začeli ukvarjati z res osnovnimi vprašanji, sem opazil, da ga ni – koncepta namreč.

In sem postal nervozen. In sem napisal tole.

1/4 – Kaj je koncept?

Koncept mi pri delu omogoča, da z naročnikom čisto na začetku razjasnimo, kaj je osnovna ideja. Ko to osnovno idejo opredelimo, ji sledimo. Gre za idejno strukturo, ki jo uporabljam, da v končni fazi razumem, kaj je pričakovan cilj. Oziroma, da jo razumeva skupaj z naročnikom. Koncepti so pogosto abstraktni in univerzalni, se pa skozi delo razjasnijo oziroma dobijo specifičen pomen.

2/4 – Ni koncepta, ni panike?

Ni koncepta, ni luči na koncu tunela. Koncept je v marketingu in vizualnih komunikacijah tako pomemben kot tista vrv, ki jo potapljači vlečejo pri raziskovanju potopljenih jam.

Saj v resnici to, da nimamo koncepta, ugotovimo šele po določenem času, ko se začnemo izgubljati, ko nimamo več idej in ko ne vemo, katera ideja je prava. Brez koncepta je namreč vsaka ideja prava ali pa čisto napačna.

In potapljač iz jame in kalne vode pride, ker ima vrv. In ko sem pri delu kdaj preveč utrujen, da bi ostalo kaj za kreativo, ali pa ko je potrebno na hitro ustvarit zanimivo idejo, je tukaj rešilna vrv v obliki koncepta. Daje strukturo, kaže pot in smer.

Po teoriji je sicer to kar opisujem s primerom vrvi bolj vloga principa. Princip torej bolj ureja in usmerja, koncept pa opisuje in pomaga pri razumevanju.

3/4 –Koncept v praksi

Zelo dober primer koncepta je Celostna grafična podoba (CGP). Ta je nekakšen zakonik, ki opredeli pravila vizualne komunikacije. Celostna grafična podoba pomaga in ne omejuje, daje mu jasno strukturo za kreativno delo, ki pa hkrati ohranja rdečo nit, osnovno idejo oziroma celovitost in enovitost vizualne komunikacije.

Koncept pa je uporaben tudi pri recimo ustvarjanju zapisov kot je ta. Sam si namreč vedno naredim koncept zapisa. Vprašam se, kaj želim povedat, postavim si vprašanja, na katera želim odgovorit in kaj je krovna ideja posameznega zapisa.

Imam pa tudi generalno idejo oziroma koncept vseh zapisov, ki bodo objavljeni na portalu Odeon, ampak o tem v zadnjem letošnjem zapisu.

Zaključna misel iz Principa

Koncept je torej osnova za nastanek principa. Koncept vam in ljudem, s katerimi sodelujete, pomaga pri razumevanju in opisovanju, kar nam omogoča da govorimo “isti jezik” oziroma določimo temelj za delovanje. Če vam manjka koncept, je tukaj Princip.


Vir: Princip
Tomaž Aupič

Tomaž Aupič

www.princip.si

Sem Tomaž Aupič. Princip Studio je moj novi kreativni dom. Že med študijem arhitekture, dobro desetletje nazaj, sem se začel ukvarjati z vizualnimi komunikacijami in kreativnimi rešitvami, marketingom ter prodajo.

Namen mojih zapisov na portalu Radio Odeon je, da se spoznamo. Skozi lastne praktične primere in brez ChatGPT, vam bom skušal dati kakšen zanimiv in koristen nasvet s področja oblikovanja in spletnih rešitev.

www.princip.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj