Na vsebino

Embalaža in pojem potrošnika sta brat in sestra

Masovna proizvodnja zgodnjega kapitalizma s tehnološkim razvojem posledično vpliva na nižje cene izdelkov za končne potrošnike. Ta pojav konzumiranja sproži začetek potrošništva, kot ga poznamo danes. Majhne trgovine, kjer trgovec stoji za pultom in prodaja željene izdelke, se razvijejo v trgovine s policami, kjer potrošnik sam pregleduje in izbira, kaj bo kupil. Pojavi se potreba po privlačni individualni embalaži.

Dejstvo, da je sedaj potrošnik imel neposredni stik z izdelkom, je pomenilo revolucijo. Pojavijo se prve blagovne znamke, ki sedaj gledajo potrošnika naravnost v oči. Embalaža dobi novo razsežnost. Ni na policah le zato, da ščiti izdelek, temveč, da ga proda. Je kot tihi prodajalec, ki tekmuje za potrošnikovo pozornost.

Do danes se je oblikovala cela znanost okrog embalaže. Embalaža ima mnoga imena. Je močno trženjsko orodje. Je blagovna znamka. Je tudi odpadek, pa tudi umetnost in dizajn.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj