Na vsebino

miniSLOVAR - Matrica BCG (Boston Consulting Group)

Matrica rastnega deleža je orodje za analizo izdelkov/storitev glede na njihov tržni delež in stopnjo rasti na trgu. Cilj matrice je, da prepoznamo svoj potencial in tržno vrednost. Razdeljena je na 4 kategorije, v dobesednem prevodu pomenijo: vprašanja, psi, zvezde in denarne krave.

1. Vprašanja (Question Marks) - imajo nižji tržni delež in višjo rast na trgu: glede na to, kakšen je povratni dobiček, je investicija sorazmerno večja. Le ta pa ima smisel, če ima izdelek/storitev resnično potencial za rast in je povpraševanje na trgu zadostno. To jih lahko spremeni v zvezde (glej spodaj).

2. Psi (Dogs) - imajo nižji tržni delež in nižjo rast na trgu: psi ne prinašajo kaj dosti denarja, tudi investiramo ne v njih kaj dosti.

3. Zvezde (Stars) - imajo višji tržni delež in višjo rast na trgu: prinašajo nam največ denarja, hkrati pa v zvezde največ tudi investiramo. Investicija se v takšne izdelke splača. V kolikor prilagodi svojo rast na trgu, dobimo novi zanesljivi produkt/storitev.

4. Denarne krave (Cash Cow) - imajo višji tržni delež in nižjo rast na trgu: v poslovnem žargonu fraza označuje tisti izdelek/storitev, ki ustvarja enakomeren dobiček. Denar, ki jih zagotovijo ti izdelki/storitve so namenjeni za stroške podjetja, razvoj novih produktov …

Ni nujno, da imamo izdelke v vseh kategorijah in vprašanje, če matrico potrebujemo. A če uporabimo pravo strategijo, lahko pravilno usmerimo razvoj naših izdelkov/storitev. Če imamo vsaj en izdelek/storitev, ki nam ustvarja stalne prihodke, lahko le ta dobiček porabimo za investicijo v naše zvezde. Pa vendar so naši najbolj zanesljivi produkti - Cash Cows - tisti, ki nam zagotavljajo obstoj na trgu.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj