Na vsebino

Na ramenih velikanov: Saint Elmo Louis in koncept prodajnega lijaka

Leta 1898 je koncept prodajnega lijaka zasnoval Saint Elmo Louis . Kot prodajalec je verjel, da če v mislih potrošnika ustvari neko pozornost, interes, željo in akcijo, je to že uspešna prodaja. Od takrat naprej so mnogi avtorji pisali na to temo in se igrali z idejo prodajnega lijaka - mu nadeli ime lijak, čeprav je bil v začetku tehtnica. Postopoma je postajal tudi vse bolj kompleksen, z dodatnimi stopnjami in lijaki, s puščicami in pomembnimi pojasnitvami v odebljenem tisku.

In kaj je prodajni lijak? Ta nam pomaga vizualizirati vse stopnje prodajne izkušnje naših potrošnikov. V splošnem je stopenj pet ali šest, ki predvidijo specifične akcije potrošnikov: zavedanje o obstoju naše blagovne znamke (awareness); premislek, ali jo želijo imeti (engagement); njihov dejanski namen (discovery); nakup (purchase), sledita še lojalnost in pojavnost potrošnikov, ki prisegajo na našo blagovno znamko (retention). To so potrošniki, ujeti v prodajni lijak, ki so uspešno prikapljali preko vseh stopenj do nakupa.

Pa vendar, še vedno gre za orodje in misel iz leta 1898. V vseh teh letih so se potrošnikove navade spremenile, v zadnjem desetletju toliko bolj. Je orodje iz konca 19. stoletja še vedno uporabno za današnji čas? Prodajni lijak se osredotoča predvsem na naše akcije, ki dvigujejo prepoznavnost blagovne znamke. Usmerja nas, kako vedno znova ujeti pozornost potrošnikov. Daje tudi občutek, da se odnos s potrošnikom enkrat zaključi. In navsezadnje osredotoča se na konverzijo, namesto celotnega prodajnega procesa in zadovoljstva naših zvestih kupcev.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj