Na vsebino

Simbolika barv - črna, bela in siva

Črna in bela sta ultimativen kontrast, ki jasno in glasno opozarja na dihotomijo svetlega in temnega. V tem smislu simbol yin & yang glasno opozarja na svoji nasprotji in medsebojno odvisnost. Črna, siva in bela so vse med seboj tesno povezane. Predvsem pa je siva najbolj odvisna od obeh, saj je sestavljena tako iz bele, kot iz črne barve.

Moč in prestiž na eni strani, pesimizem in žalost na drugi. V mnogih kulturah se pojavlja močna simbolika črne kot temačne in misteriozne barve. Tako je črna pridobila označbo za nekaj posebnega, prestižnega in dragocenega. V tem smislu se črna barva uporablja tudi v oblikovanju. Pogostokrat se za črno embalažo odločimo, kot izdamo nek prestižni ali jubilejni produkt. Črn avto je ravno tako prestižen v svojem sektorju, kot je posebna izdaja čokolade v svojem.

Zrelost in zanesljivost na eni strani, melanholija in dolgčas na drugi. Siva lepo dopolnjuje vse druge barve in ima nešteto različnih odtenkov. Svetlo siva daje učinek miru, temno siva vzbuja resnost, barva oglja pa nas zapeljuje s svojo mističnostjo. Siva, precej konvencionalna barva, se v oblikovanju velikokrat pojavlja kot komplementarna barva ali pa primarna barva za bolj resno industrijo, kot so uradniški, zdravstveni ali tehnološki sektor.

Čistost in nedolžnost na eni strani, praznina in odsotnost na drugi. Belo povezujemo s čistostjo, nedolžnostjo, nežnostjo, poduhovljenostjo. V tem smislu bela vrtnica nosi pomen novih začetkov (poroka), beli golob ljubezen in mir (hipiji), bela sveča duhovnost, iskrenost in razsvetljenje (verske ceremonije). V oblikovanju se bela barva uporablja predvsem tam, kjer je pomembno pokazati nežnost in čistost proizvodov/storitev: otroški izdelki, kopalniški in kuhinjski pripomočki, zdravstvene storitve, farmacija, wellness in spa.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj