Na vsebino

Simbolika barve: kraljevo škrlatna

Še danes velja škrlatna barva za barvo kraljev in kraljic, cesarjev in cesaric. Že v srednjem veku je aristokracija monopolizirala razkošje škratne barve. Simbolično je šklatno prekrinjalo kralja kazalo na razkošje in posledično moč aristokracije od srednjega veka naprej.

Zakaj pa je ravno škrlatna barva tista, ki velja za ekstravagantno kraljevo? Misticizem okrog škrlatne barve se oblikuje zaradi redkosti te barve v naravi. Namreč pred našim štetjem so barvilo za škrlatno oblačilo pridobivali iz morskega polža. Le ta izloča snov, ki se pretvori v škrlat - snov, ki so ga Feničani uporabljali za barvanje tekstila. Ker pa so bili polži redkost Sredozemlja in je bil postopek barvanja dolgotrajen, je bila temu primerna dragocena tudi škrlatno obarvana tkanina. Tovrstno blago so si lahko privoščili le najpremožnejši. S časom je tako postala škrlatna barva simbol višjega sloga in tako ostala vse do danes.

S tovrstnim pomenom se okrog škrlatne barve izoblikujeta tako pozitivna, kot negativna simbolika. Na eni strani zaradi svoje redkosti ostaja barva razkošja, ekstravagance in inteligence. Po drugi strani pa ima ravno zaradi te elitnosti vijolična tudi negativne pomene, kot so nečimernost, aroganca in skrivnostnost.

Pa vendar, če pogledamo izven okvirjev, vidimo, da je škratna ravno zaradi svoje razkošne mistike ena najbolj privlačnih barv. Škrlatna je glasbeni misterij zadimljenega bara, kjer igra jazz glasba. Odlični glasbeniki in boemski pesniki, ki ob skrkanju prvovrstnega konjaka uživajo v čarobnih odsevih škrlatnega odra. Pomeni inspiracijo kreativnega duha in ustvarjalnega uma. Temu primerno marsikatero podjetje obarva svoj logotip v škrlatno ali pa na nek drugi način prevzame to simboliko prestiža in dragocenosti.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj