Na vsebino

Ali poznate rastlino "materine drobtinice"?

To je ljudsko ime za beli vratič (Tanacetum parthenium), imenovan tudi madrijalica, madrijolica, mandrijana, madrjanca, mandrijerica, materina zel, božja plahtica, pleničke… Naši predniki so ga imeli na svojih vrtovih in poznanih je kar nekaj sort in oblik. Okrasna rastlina, še danes pogosto gojena ob obhišnih vrtovih (odganjanje mrčesa), je vsestransko uporabna grmičasta trajnica. Zraste do 60 cm visoko, steblo je močno razvejano in pokončno, listi so globoko pernato deljeni z nazobčani robovi. Cvetovi so majhni, ohlapni grozdi s ploščatimi rumenimi cvetišči. (S tem beli vratič razlikujemo od kamilice, ki ima stožčasta cvetišča.) Cveti od junija do oktobra.

Uspeva na soncu, na suhih in odcednih tleh. Za razmnoževanje res ni zahtevno zelišče, saj se seje samo, lahko ga tudi jeseni razsadimo ali poleti celo režemo stebelne potaknjence, zato ga priporočam vsem, tudi vrtnarskim začetnikom.
Uporabni so zeleni deli pred cvetenjem in cvetovi, sveži ali posušeni.

V vsej rastlini je eterično olje, ki ji daje prijeten, grenkast, aromatičen vonj in okus. V njej je tudi nekaj kafre, maščob, ogljikovih hidratov in mineralov.

Po ljudskem izročilu zdravi: migreno, (ublaži simptome glavobol, motnje vida, slabost in bruhanje), šumenje v ušesih in sklepno revmo ter zbija vročino. Ureja menstruacijo, pomirja krče v maternici in s tem blaži bolečine v trebuhu, zobobol in vnetja po piku žuželk ter pomaga pri težavnem porodu. Snovi v belem vratiču delujejo antiseptično in insekticidno ter sproščajo mišice. Čaj iz madrijance pomirja.

Sodobne raziskave so pokazale, da po zaužitju določene sestavine v belem vratiču, seskviterpenski laktoni, lahko povzročijo alergične reakcije pri preobčutljivih posameznikih. V redkih primerih se to zgodi tudi po stiku z rastlino, prav tako se redko pojavijo slabost, razjeda v ustih in prebavne motnje. Zato farmacevti svetujejo naj belega vratiča ne jemljejo osebe, ki v stiku z njim dobijo izpuščaj, ali so preobčutljive za druge nebinovke (košarnice), na primer kamilico, arniko in rman. Sodobne klinične raziskave tudi potrjujejo, da so migrenski napadi redkejši in šibkejši pri osebah, ki jemljejo beli vratič. Omenjeni laktoni so strupeni tudi za različne človeške tumorne celice, uničujejo mikrobe, po Gramu pozitivne bakterije, kvasovke in nitaste glivice.

V kuhinji sesekljani vrhnji del rastline lahko uporabimo kot začimbo v solatah, v skutnih in maslenih namazih, majhno količino listov dodamo pri kuhanju mastnih jedi. Listi so primerni tudi za odišavljenje sladic, marmelad in želejev. Liste, pomešane z drugimi dišavnicami, lahko damo v stepena jajca in pripravimo okusno zeliščno omleto.

In ker je poletje na vrhuncu, bo gotovo dobrodošel nasvet, kako si z belim vratičem pomagati pri odganjanju raznega mrčesa in moljev v gospodinjstvu. Pripravimo dišeče vrečke ali uporabimo suhe in sveže šopke, oboje tudi kot dišavo za perilo in prostore. Tudi v kozmetiki ga lahko uporabimo; za kopeli, v kremah za obraz ali kot obkladke, ki so zelo osvežilni, hladilni, pomirjajoči in krepilni. Naj poudarim le še to, da poparek ali prevretek iz listov deluje blago razkuževalno.

Upam, da sem vam nanizala dovolj razlogov, da boste tudi vi imeli beli vratič na vašem vrtu (ali posodah)!

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj