Na vsebino

Kako očistimo telo z zelišči in začimbami (2)

Nadaljujem z zapisom, kjer vam svetujem, kako z uporabo zelišč (o)čistimo naše telo preko celega leta.


Tudi luštrek, visoko zelišče z rumenimi socvetji, čisti in razstruplja, saj spodbuja nastanek žolča in tvorbo želodčnih sokov ter pomaga pri delovanju celotnega urogenitalnega predela telesa. Ker je močno dišeče zelišče, ga v jedeh uporabljajte zmerno. Užitni in zdravilni so listi, stebla, semena in korenine.

Pri nas je (med drugimi zelišči in začimbami) obvezna sestavina zdravilne goveje juhe, ki povezuje različne generacije za nedeljsko mizo.

V Franciji luštrek uporabljajo v številnih jušnih osnovah, omakah in mešanicah začimb. Semena luštreka so sestavina likerjev, kruha in sladkega peciva. Predlagam vam, da poskusite luštrek v omleti. Priprava je hitra in enostavna. Ta okusna jed je lahko del vašega zajtrka, kosila ali večerje.

V poletnem času je portulak tista rastlina, ki jo večina vrtičkarjev odstranjuje kot nadležen plevel. Toda z mladimi rastlinami lahko pripravite okusno juho ali okusen pesto, ki ga uporabite za namaze ali prelive po testeninah. Ali pa ga posušite in zmeljite v prah in uporabite kot prehransko dopolnilo, saj čisti kri in pospešuje izločanje seča. Užitni so tako listi kot cvetovi, semena in korenina. V sredozemskem bazenu, Indiji in na Kitajskem ga že tisočletja uporabljajo za hrano in zdravilo.

Priljubljeno dišeče zelišče pehtran spodbuja apetit in presnovo. Lajša želodčne težave, saj preprečuje nastanek velike količine želodčne kisline, čisti žolč in ledvica in pospešuje izločanje seča.

Zaščitena pehtranova potica in štruklji torej niso le odlična sladica v naših obrokih. Lahko poskusite tudi pražen krompir s pehtranom.

Pehtran je osvojil tudi mednarodno kuhinjo, kjer ga uporabljajo za raguje, perutnino in solate.

Rumeno, oranžno ali rdeče cvetočo kapucinko lahko, kot čudovito okrasno rastlino, gojite v balkonskih koritih ali v mešanih kulturah na vrtu. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk in pomaga pri prenašanju kisika ter čisti kri. Pikantni cvetovi in listi so barvit okras in dodatek mešanih solat in skutnih namazov. Zelena semena lahko vložite v kis in uporabite kot kapre. Naj dodam, da kapucinka pomaga pri prehladnih obolenjih, zato predlagam pitje čaja iz njenih listov in cvetov.

Brinove jagode čistijo kri in odvajajo vodo. Spodbujajo tek in ugodno vplivajo na želodec in črevesje ter blažijo občutek polnosti. Z njimi lahko začinite mnoge mesne jedi, svinjino in perutnino, še posebej pa divjačino ter jedi iz kislega zelja.

Poparek iz brinovih jagod blagodejno deluje pri vnetju ledvic, blaži pa tudi bolečine v mišicah.

Upam, da sem vas prepričala, da je čiščenje našega telesa možno tudi brez »detoksi« kapsul. Postopno in naravno čiščenje dosežemo z vnosom zelišč in začimb v našo prehrano in s pitjem zeliščnih čajev.

Le pogumno, če vaša prehrana do sedaj ni vsebovala veliko zelišč in začimb, poskusite najprej zgolj s ščepci suhih zelišč ali s posameznimi grižljaji svežih zelišč. Prav gotovo vam bo okus kakšnega zelišča, ki ga do sedaj še niste jedli, pritegnil. In še več, po njem se boste kmalu počutili veliko boljše. Zelišča in začimbe so naši naravni zavezniki na poti k zdravju.

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj