Na vsebino

Ozkolistni trpotec, odličen pomočnik pri ohranjanju zdravja

Čeprav ima navadni trpotec veliko vrtnarjev za plevel, ga ljudska medicina že dolgo ceni in je kot zdravilno zelišče tudi še danes v uporabi.

Obstaja več vrst trpotca, a vse imajo liste, ki rastejo iz rozete. Odločila sem se, da vam predstavim ozkolistni trpotec (Plantago lanceolata). Je trajnica, visoka do 30 cm, njegovi listi so suličasti in imajo tri do pet žil. Na koncu pokončnih stebel so rjavkasta klasasta socvetja, ki imajo bele štrleče prašnike. Je kozmopolitska evroazijska vrsta in spada med najbolj značilne travniške rastline v naših krajih. Ker je zelo pogost na različnih traviščih, vam predlagam, da si sedaj, ko ima po obilnem deževju resnično lepe zelene listne ploskve, pripravite zalogo, a le v suhem vremenu. Liste trpotca preprosto porežete in jih v tankih plasteh posušite v senci in na prepihu, da ne počrnijo. Tako boste imeli na voljo suhe liste za različne čajne mešanice. Ker po vsaki košnji listi poženejo znova, trpotec lahko nabirate od maja do oktobra. Posušeni listi imajo blag, prijeten okus po travi in medu in grenkokiselkast okus, zato čaj prija tudi otrokom.

Že Hildegarda iz Bingna je ozkolistni trpotec v 12. stoletju uporabljala pri težavah s protinom, pri oteklih žlezah, zbadanju v podreberju, vbodih insektov in zlomih kosti.

Vsebuje taninske čreslovine, glikozide, flavonoide, sluzi, kremenčevo kislino in veliko mineralnih snovi. Zaradi sluzastih sestavin deluje blažilno na pljuča in zmanjšuje vnetje in draženje ter pomaga odstranjevati posledice prehlada. Uporabljamo ga tudi za zdravljenje čirov na želodcu in trebušni slinavki in v primeru vnetij želodčne in črevesne sluznice.

Prav tako ga lahko uporabljamo za ustno vodico ali za grgranje pri vnetjih v ustni votlini in grlu, kot mazilo in pomoč pri celjenju pa tudi pri hemeroidih, urezninah in udarninah. Tega se starejši bralci prav gotovo spominjajo; da so jim starši sveže, a zmečkane liste trpotca polagali na odrgnino ali obtolčenino, ki jih v otroškem obdobju ni bilo malo. Svež sok je priporočljiv za pomladanske kure, »čiščenje krvi« in pospeševanje presnove. Kdo ne pozna odlične čajne mešanice patra Simona Ašiča KRRT (kopriva, regrat, rman, trpotec)?

Predlagam vam tudi izdelavo trpotčevega sirupa, ki vam bo v pomoč pri krepitvi imunskega sistema, kot dodatek k čaju ali samostojno kot krepčilo po žlički. Pripravimo ga tako, da liste trpotca grobo nasekljamo. V kozarec izmenično polagamo plast trpotca in plast sladkorja vse do vrha kozarca. Potem pripravek postavimo na sonce. Po treh tednih sirup natočimo v manjše temne kozarčke in shranimo na hladnem in suhem.

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj