Na vsebino

Regrat, okusna divja hrana in prvovrstno zdravilo

Ta konec tedna sem med vožnjo po Beli krajini opazila kar nekaj sprehajalcev, ki zaupajo regratu kot spomladanskemu čistilcu. Nabirali so regratove liste na že zelenečih travnikih, kar me je zelo razveselilo. Spomnilo me je na študentske čase, ko sem iz čitalnice Ekonomske fakultete, kamor sem zahajala študirati, opazovala meščane našega glavnega mesta, kako na travniku preko ceste vrtajo v zemljo in spravljajo v košare to dragoceno darilo narave.

Regrat (Taraxacum officinale) velja za divjo rastlino, ki jo imamo Slovenci zelo radi. Spada v družino radičevk, je zelnata trajnica. V višino zraste do 40 cm, v globino pa korenina lahko požene tudi do 1m. Njegova rozeta se oblikuje že zgodaj spomladi. Listi so močno nazobčani. Iz votlih stebel se razvijajo popki, ki kmalu po odprtju zažarijo v zlatorumenem socvetju - košku. Cveti od aprila do jeseni, vendar je glavno cvetenje spomladi. Razvita semena imajo kodeljico, ki jim omogoča potovanje s pomočjo vetra.

Regrat vsebuje številne zdravilne snovi: grenčine, holin, inulin, saponine, čreslovine, sadni sladkor, smolo, eterično olje ter vitamine: A, B, C, D in E in minerale: kalij, kalcij, cink, mangan in železo.

Regratovi pripravki stimulirajo vse žleze in muskulaturo prebavnega trakta, spodbujajo tudi delovanje bronhialnih žlez in olajšajo izkašljevanje. Regrat spodbuja delovanje jeter in žolča, čisti tudi vranico in trebušno slinavko, spodbuja nastajanje krvi in je odličen diuretik. Zelo dobro se obnese pri sladkorni bolezni, celulitusu, kožnih obolenjih, protinu in revmi.

Pri regratu so zdravilni in užitni vsi rastlinski organi: korenina, listi, steblo, popki in cvetovi. Iz cvetov mnogi pripravljajo regratov sirup in regratovo vino.

O tem, kdaj lahko nabiramo regratove liste, krožijo med ljudmi različna menja. Spomladi uživamo sveže liste vse do cvetenja, a prav tako so listi okusni in zdravilni tudi pozneje, saj se rastline neprestano obnavljajo, vse do pozne jeseni. Seveda pa zgodaj spomladi in jeseni lahko kopljemo tudi korenino, saj takrat rastlina kopiči ali shranjuje snovi, ki jih je uspela preko fotosinteze ustvariti in nato »uskladiščiti«.

Regratova korenina je zelo zdravilna, saj čisti kri, pospeši prebavo in znojenje ter odvajanje vode.

Regratov pire

Iz regratove korenine lahko pripravite odličen pire in ga vključite v svoj jedilnik. Sveže izkopane, očiščene in oprane korenine skuhajte, osolite, pretlačite in dodajte malo kisle smetane ali masla.

Regratovi popki

Naberite regratove cvetne popke in jih prekuhajte v osoljeni in okisani vodi. Napolnite kozarce in shranite. Uporabite kot prilogo raznim narezkom in mesnim jedem.

Regratov čaj

Ko rastline odcvetijo, se običajno začne nabiranje listov za čaj, tako poleti kot jeseni. Posušene regratove liste lahko uporabite za različne čajne mešanice. Kombinacija s koprivo, rmanom in trpotcem je znana čajna mešanica KRRT. Našim uporabnikom zelo pomaga pri čiščenju telesa in prispeva k dobremu počutju, tudi hujšanju.

Regrat za prehransko dopolnilo domačih živali

Če pa gojite zajce ali kokoši, je regrat idealno zelišče, s katerim jim popestrite spomladanski jedilnik. To domače, a divje prehransko dopolnilo imate na razpolago vse do jeseni za mnoge domače živali. Divje živali ga same poiščejo v naravi.

Regratova solata

Privoščite si čim več skled okusne in zdravilne regratove solate. Regrat nabirajte stran od prometnih cest in na čim manj pognojenih travnikih. Ali boste solato dopolnili s kuhanimi jajci, krompirjem, čebulo, slanino ali s čim drugim, to prepuščam vaši izbiri in okusu.

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj