Na vsebino

Šparglji, kraljevska spomladanska zelenjava

Špargelj (Asparagus officinalis) je delikatesna vrtnina, ki je v svetu znana že več kot 4000 let. Stari Egipčani, Grki in Rimljani so ga cenili predvsem kot zdravilno rastlino, francoskemu kralju Ludviku XIV. pa gre zahvala, da se je njegova kulinarična uporaba v srednjem veku ponovno razširila. Takrat so bili šparglji predvsem na jedilnikih kraljev ter drugega plemstva in od tedaj verjetno izvira njihov vzdevek »kraljeva vrtnina«.

Tudi Slovenci že dolgo poznamo svojstven okus in blago grenčico poganjkov špargljev. Sveže domače šparglje so cenili predvsem premožnejši ljudje in ljubitelji, pridelovali pa smo jih celo za dunajski cesarski dvor. Po drugi svetovni vojni se je pridelava na naših tleh močno zmanjšala, vendar se z osamosvojitvijo Slovenije ta vrtnarska kultura spet počasi vrača na naše kmetije, v vrtove in v naše kuhinje.

Prepričana sem, da ste že pripravili frtaljo oz. omleto s šparglji. Okusnih jedi s šparglji pa je še mnogo več. Izbrala sem nekaj preprostih receptov, vi pa jim dodajte lastno noto.

Špargljeva juha

Šparglje očistite, spodnji del lahko shranite za pripravo zelenjavne jušne osnove. Srednji zeleni del narežite na manjše delčke, vršičke špargljev pa pustite nekoliko daljše. V slani vodi na kocke narezan krompir kuhajte toliko, da delno zmehča, nato dodajte kocke špargljev in kuhajte še 5 minut. Juho pretlačite, ohranite le nekaj vršičkov špargljev, da bo na krožniku viden del strukture. Dodajte poper in sladko papriko. Krompir lahko izpustite. Lahko pa špargljem dodate narezan korenček.

Ponudite lahko s kislo smetano in /ali preprečenimi kruhovimi kockami. Ali z jušnimi kroglicami, ki jih imata moja vnukinji najrajši.

Lahko pa špargljevo juho pripravite tako, da šparglje v začetku prepražite na olju ali svinjski masti in kasneje zalijete z vodo in skuhate do konca. V tem primeru v juho seveda ne dodate nobene dodatne maščobe.

Šparglji kot priloga

Šparglje skuhajte v rahlo soljenem kropu 3 minute. Ocedite in preložite na krožnik. Zraven prelijte nekaj koščkov surovega masla. Odlično dopolnilo k glavni jedi.

Šparglji s parmezanom

Šparglje skuhajte v rahlo soljenem kropu 3 minute. Odcedite in preložite na krožnik. Nanje nastrgajte parmezan. Lahko naribate tudi malo limonine lupine iz organsko pridelane limone in malo olivnega olja.

Rižota s šparglji

Ljubitelji riža boste z veseljem pripravili špargljevo rižoto. Na olju prepražite drobno narezano čebulo ali šalotko, česen in riž. Zalijte z vodo ali vinom in/ali jušno osnovo. Dodajte sol, poper, med rahlim mešanjem dolivajte toplo vodo. Šparglje posebej blanširajte, nato jih narežite na tanke kolobarje. Vmešajte jih v riž in dušite še kratek čas. Preden rižoto servirate, lahko dodate še košček masla ali nariban parmezan ali kašen drug sir, olivno olje, limonino lupino…

Špargljeva pita

Lahko pripravite krhko testo iz moke, masla, soli in vode. Ali pa uporabite kupljeno listnato testo, ki ga namestite na dno in delno ob straneh pekača. Z vilicami naredite luknjice po testu in premažite z olivnim oljem. Potem pripravite kremni preliv iz dobrega kremnega sira, uporabite še maskarpone. Lahko dodate tudi skuto ali mocarelo. Primešajte še sol, poper, mlet česen in olivno olje. Nato preliv nadevajte na testo. Pecite 10 minut na 200 ˚C, potem po vrhu položite šparglje, ki ste jih narezali na kolobarčke in/ali paličice in predhodno marinirali v soli, popru in olivnem olju. Pecite še 10 do 15 minut. Odvisno od velikosti pekača in debeline testa.

Te dni sem pripravila ocvrte šparglje, ovite s slanino. Z zeleno solato in prvimi domačimi redkvicami so bili odlično kosilo.

Pa dober tek!

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj