Na vsebino

Dragatuški učenci obiskali Krajinski park Lahinja

V torek, 22. 10. 2024, smo imeli učenci 4. in 5. razreda naravoslovni dan.

Po malici smo se odpravili na pot proti Krajinskemu parku Lahinja. Ko smo prispeli na cilj, sta nas sprejela g. Samo in g. Gregor.
Najprej nam je g. Samo povedal nekaj o živalih, nato nam je zastavil 8 ugank. Razdelili smo se v 2 skupini. Z g. Gregorjem smo odšli v hišo, kjer nam je v črni kuhinji razložil, kako so živeli ljudje pred nami (v revščini). Nato smo si pogledali in tudi poskusili opravljati različna opravila, kot so: likanje namiznega prta s starim likalnikom na žerjavico, postiljanje postelje, ribanje tal s krtačo z vodo iz vedra.
Nato sta se skupini zamenjali. Odšli smo h g. Samu, ki se ukvarja s fotografiranjem živali. Ogledali smo si fotografije ptic (sove, sinice, vodomci, …) in drugih živali (lisica in njeni mladički, medvedka in mladiček, ris, divja mačka, …). Povedal nam je tudi, kje so opazili vidro.
Na koncu je bil še krajši pohod ob reki Lahinji. Ustavili smo se na gozdni jasi, kjer je bila postavljena uganka. Pot smo nadaljevali po gozdni poti in se vrnili v šolo.

Imela sem se zelo lepo. Vesela sem, da je bil ta naravoslovni dan zelo poučen. Najbolj zanimivo mi je bilo predavanje o živalih.

Tjaša Puhek, 5. r.

V torek, 22. 10. 2024 smo učenci 4. in 5. razreda imeli naravoslovni dan. Zjutraj smo najprej pomalicali in se nato peš odpravili proti Krajinskemu parku Lahinja.

Tam smo se razdelili v dve skupini – eno je vodil g. Samo, drugo pa g. Gregor. G. Samo nam je predstavil ptice, z g. Gregorjem pa smo opravljali stara hišna opravila (likanje z likalnikom na žerjavico, oblačenje postelje, ribanje tal) in zajemali smo vodo iz vodnjaka.

Potem smo se odpravili nazaj proti Dragatušu, kjer je sledilo kosilo. Ta dan mi je bil zelo všeč.

Živa Butala, 4. r.

V torek, 22. 10. 2024, smo se učenci 4. in 5. razreda peš odpravili v Krajinski park Lahinja. Tam sta nas pričakala gospoda Gregor in Samo.
Najprej sta nam povedala, kaj bomo tekom dneva tam počeli. Potem smo petošolci šli z Gregorjem v črno kuhinjo, učenci 4. razreda pa so ostali pri Samu.

V črni kuhinji smo ribali tla, likali z likalnikom na žerjavico ter preoblačili posteljo. Videli smo tudi slike ljudi, ki so pred leti kupili tamkajšnjo hišo. Preden smo začeli ribati tla, smo šli do vodnjaka in natočili vodo v škaf ter šli v peč po žerjavico za likalnik. Razumeli smo, kako so včasih trdo delali …

Potem smo se zamenjali in je naša skupina šla h gospodu Samu. Pogovarjali smo se o tem, kako se oglašajo nekatere ptice. Samo nam je pokazal fotografije ptic, ki jih je fotografiral sam. Bile so zelo lepe. Povedal je tudi, da to delo ni enostavno in da lahko traja od 6 do 8 ur. Pokazal nam je tudi fotografije drugih živali, kot so podlasica, medvedka in mladiči, ris ter lisica in njeni mladiči.
Spet smo se združili in odšli na pohod od Velikega Nerajca do Male Lahinje in naprej do Pustega Gradca. Na Mali Lahinji smo reševali uganko. Rešil jo je Tim Vrtin, učenec 4. razreda, geslo je bilo pismo.
Poslovili smo se od gospodov vodičev, Gregorja in Sama.

Ta zanimiv dan je bil še posebej zabaven in poučen. Upam, da se kmalu ponovi kaj podobnega.

Evita Šmalcelj, 5. razred

Otroci 4. in 5. razreda smo imeli v torek, 22. 10. 2024 naravoslovni dan. Odšli smo na dolgo pot. Prišli smo do majhne lesene hišice v Krajinskem parku Lahinja in se pogovarjali o pticah. Voditeljema je bilo ime Samo in Gregor. Medtem ko so bili učenci 5. r. v hiši in spoznavali gospodinjska opravila, ki so jih opravljali nekoč, smo učenci 4. r. poslušali predavanje o pticah – ogledali smo si tudi fotografije, ki jih je fotografiral g. Samo.

Nato sva se skupini zamenjali.

Vsi skupaj smo se odpravili še na pohod. Šli smo mimo ptičje opazovalnice in na most, kjer smo opazovali strugo reke Lahinje. Tam nas je tudi čakala uganka. Ko smo jo rešili, smo z vedrom zajeli vodo iz Lahinje in vodo pretočili v manjšo posodo. V bližini smo videli tudi žabo, ki je žal poginila. Šli smo naprej po potki polni listja, blata in gline. Prišli smo po mostu do majhne vasice Pusti Gradec.

Ob koncu dneva so nas vse bolele noge. Vsi smo bili srečni in veseli, ko smo prišli do šole na kosilo. Dogodivščine tega dne so mi bile všeč.

Naja Veselič, 4. r.

V torek, 22. 10. 2024, smo imeli učenci 4. in 5. razreda naravoslovni dan.
Zjutraj smo pojedli malico in se odpravili na pot. Hodili smo do Krajinskega parka Lahinja, kjer sta nas lepo sprejela g. Samo Jerele in g. Gregor Šmalcelj.

Najprej nam je g. Samo Jerele zastavil nekaj ugank o živalih, ki živijo ob reki Lahinji.
Za tem smo se razdelili v dve skupini (4. in 5. razred posebej).

G. Gregor Šmalcelj je vodil prvo skupino (5. r.). Odpravili smo se v ” črno kuhinjo” in si jo ogledali. Potem smo šli do vodnjaka, kjer je bila dolga palica in na koncu nje vedro. Z njo smo zajeli nekaj vode in jo zlili v škafec, ki smo ga potem odnesli v hišo oz. “črno kuhinjo”. Vzeli smo krtače in začeli ribati tla, balkon… Potem smo šli v Info točko Krajinskega parka Lahinja (koča), kjer smo iz peči vzeli nekaj žerjavice in jo dali v star likalnik, s katerim smo likali prt. Preizkusili smo se tudi v preoblačenju posteljnine.

Ko sta se skupini zamenjali, smo šli do g. Samota Jerela, ki nam je povedal ogromno zanimivih stvari o pticah, npr. kako se oglašajo, kaj jedo… Pokazal nam je svoje fotografije različnih vrst ptic. Ob njih nam je bolj podrobneje povedal, kje jih lahko najdemo, kdaj so aktivne, s čim se prehranjujejo… Fotografije so bile neizmerno zanimive !!!!!! Na koncu je še pokazal fotografije drugih živali npr. mladičkov lisice, lisico, medveda, risa, divje mačke itd. Povedal je, da je vse to fotografirano v Beli Krajini.

Sledil je še pohod ob reki Lahinji. Ta mi je bil še posebej všeč. Na poti so se srečali z ugankami, vprašanji o vidri, sestavljanko…

Ta dan mi je bil še posebej všeč, ker smo bili v čudoviti naravi, v kateri smo spoznali marsikaj novega !!!!!!!

Nina Kobetič, 5. r.

V torek, 22. 10. 2024, smo se učenci 4. in 5. razreda odpravili v Krajinski park Lahinja.

Zjutraj smo odšli na pot. Ko smo prišli na cilj, smo se z Gregorjem Šmalcljem in Samom Jerelom dogovorili, kaj bomo počeli. Razdelili smo se v skupine. Pogledali smo črno kuhinjo in odšli k vodnjaku po vodo. Prav tako smo odšli po malo žerjavice za likalnik. Vrnili smo se nazaj v črno kuhinjo in si razdelili dela. Lahko smo čistili tla, lahko smo likali ali pa preoblačili posteljo. Vsi smo se preizkusili pri opravilih. Vsem je šlo zelo dobro.

Napočil je čas za menjavo skupin. Ogledali smo si slike, ki jih je fotografiral Samo Jerele. Na njih so bile različne vrste ptic. Poslušali smo tudi njihovo oglašanje. Na koncu smo pogledali še druge živali, ki jih je Samo Jerele fotografiral. Razložil nam je, kdaj so živali aktivne, s čim se prehranjujejo in kje se naselijo. Zanimivo mi je bilo tudi, ko je omenil, da vidre živijo po 3 generacije skupaj. Ko pa nastane še 4. generacija, se 1. odseli ne daleč stran (manj kot 1 kilometer). Povedal nam je, da so bile vse fotografije fotografirane v Beli krajini ter da je potrebnega veliko časa, saj ti fotografiranje vzame od 6 do 8 ur. Omenil je, da pri tem potrebuješ maskirni šotor (da v njem sediš), daljnogled in seveda fotoaparat.

Odšli smo na pohod, na katerem je bilo zelo lepo, saj sta nam gospoda povedala veliko zanimivosti o naravi in njenih značilnostih. Imeli smo tudi postojanko, pri kateri smo nalili vodo v vedro in se je prikazala uganka. Rešil jo je Tim Vrtin iz 4. razreda in dobil je nagrado (nahrbtnik Otonova pustolovščina). Nadaljevali smo pot. Kmalu smo prišli do ugank o vidri.
Ko smo prišli do Pustega Gradca, smo mi odšli v šolo, voditelja pa v Veliki Nerajec.

Ta dan sem preživela lepo in se pri tem naučila tudi nekaj novega o naravi, vidri…

Nadja Fink, 5.r.

V torek, 22. 10. 2024, smo imeli učenci 4. in 5. razreda naravoslovni dan.
Že takoj zjutraj smo pojedli malico in se peš odpravili čez loge v Veliki Nerajec. Bilo je mrzlo in megleno.

Posedli smo se v skedenj, v katerem sta nam vodiča Samo in Gregor povedala, kako se je pred davnimi časi delalo. Razdelili smo se v dve skupini, 4. r. in 5. r..

Učenci 5. razreda smo šli najprej v črno kuhinjo, potem k vodnjaku po vodo in v peč po žerjavico. Da smo videli, kako se je včasih ribalo tla, smo tudi mi poskusili. Z žerjavico smo napolnili likalnik in likali prt. Nekateri so likali, drugi ribali tla, ostali pa preoblačili posteljo. Vendar niso vsi vedeli, kako se preobleče postelja! Na srečo. smo se pri opravilih zamenjali.
Pri drugemu vodiču smo reševali uganke, nato pa se pogovarjali o pticah. Pokazal nam je tudi fotografije ptic, ki jih je naredil sam.
Potem smo se odpravili proti Krajinskem parku Lahinja. Tam bi morali reševati rebus, a ga je vodič Gregor pozabil, zato smo morali ugotoviti uganko. Pravilno jo je rešil Tim Vrtin iz 4. razreda.
Nato smo se čez loge odpravili domov. Zjutraj je bilo mrzlo, popoldan pa vroče.

Bilo mi je zelo všeč in upam, da bomo takšen dan še kdaj ponovili.

Gea Lamut, 5. r.

V torek, 22. 10. 2024, smo imeli učenci 4. in 5. razreda naravoslovni dan.

Zjutraj smo pojedli malico in se odpravili na pot. Počasi smo hodili do Krajinskega parka Lahinja. Tam sta nas čakala gospod Samo Jerele in gospod Gregor Šmalcelj.
Potem smo se razdelili v dve skupini – 4. razred in 5. razred.

G. Gregor Šmalcelj je imel prvo skupino (5. r). Odpravili smo se v črno kuhinjo. Nato smo se odpravili do vodnjaka, kjer smo skušali zajeti vodo in jo izliti v škaf. Potem smo vzeli krtače in ribali tla. Iskat smo šli žerjavico in jo dali v star likalnik ter likali prt.
Potem sta se skupini zamenjali. Šli smo do g. Sama Jerela. Povedal nam je, da se ukvarja s fotografiranjem živali. Najprej nam je pokazal veliko fotografij, ki jih je naredil v Krajinskem parku Lahinja. Fotografije so bile lepe in zabavne. Nazadnje nam je pokazal še fotografije malih medvedkov, lisice, risa, divje mačke.
Sledil je pohod ob reki Lahinji. Na poti so bile table z ugankami in slikami vidre.

Ta dan je bil zelo lep in zanimiv. Upam, da bomo še kdaj šli v Krajinski park Lahinja.

Sara Puhek, 5. r.

Vir: OŠ Komandanta Staneta Dragatuš

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

      
412
512
616
76
84
91
25
29
     
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj