Na vsebino

Dušan Plut v novi knjigi o jedrski energiji kot civilizacijski stranpoti

Foto: SAZU
Foto: SAZU

Ekolog in geograf dr. Dušan Plut je te dni objavil knjigo z naslovom Jedrska energija – ne hvala! Po mnenju avtorja se je tudi Slovenija znašla na civilizacijsko izjemno pomembnem energetsko-podnebnem razpotju med jedrsko ali nejedrsko prihodnostjo.

V knjigi razgrinja tudi gradnike alternativne, trajnostno globinske planetarne, evropske in slovenske nejedrske energetske poti, ki pa so prav tako večplastne. Kot nasprotnik gradnje drugega bloka nuklearke v Krškem (Jek 2) meni, da je prihajajoči referendum preuranjen in poudarja, da bi se morali imeti ljudje možnost odločati med scenarijema za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (OVE) in jedrsko energijo ter samo z OVE. "Denar se porablja samo za podporo jedrski energiji. Država bi morala podpreti tudi tiste, ki zagovarjajo drugačno pot," je prepričan in poziva, da se referendum prestavi za pol leta oz. eno leto.

Plut je mnenja, da načrtovan projekt gradnje nove nuklearke Krško zaradi ogromnih stroškov gradnje ter zlasti zaradi teroristične, kibernetske, vojaške, potresne in hidrološke tveganosti ne bi bil varen, temveč z vidika jedrske varnosti – nevaren objekt. Po njegovem prav vsaka proizvodnja in raba energije prinaša večje ali manjše negativne vplive na okolje in na varnost sedanjih ter prihodnjih generacij, kar še izrecno velja za jedrsko energijo. "Državljanke in državljani Slovenije morajo zato imeti demokratično možnost izbire, da se torej pred referendumsko odločitvijo vsestransko in strokovno korektno seznanijo z vsemi konkretnimi posledicami in tveganji tako jedrskega kot nejedrskega energetskega scenarija Slovenije. Te možnosti sedaj nimajo," pravi častni semiški občan.

Plut zagovarja minimiziranje porabe primarne energije in povečanje energetske učinkovitosti, s čimer bodo potrebe po električni energiji bistveno manjše. Kot pravi, bi morali pri elektrifikaciji ogrevanja najprej temeljito energetsko sanirati objekte, ne pa da se toplotne črpalke priklapljajo na stare slabo izolirane hiše in stavbe.

Zaslužni profesor ljubljanske univerze in član osamosvojitvenega predsedstva v knjigi med drugim navaja, da je iznajdba jedrske energije civilizacijska stranpot. Takšna trditev ima po njegovem etično podlago, saj je uporaba jedrske energije tesno povezana z vojaško industrijo in z izdelavo orožja za množično uničevanje. Drugi viri te vojaške oziroma nasilne dimenzije nimajo. Opozarja tudi na problematiko jedrskih odpadkov, ki se jih ne da uničiti, skrb zanje pa se prelaga na tisoče prihodnjih generacij.

Plut še izpostavi, da tudi obnovljivi viri energije prinašajo številne probleme in da gre zgolj za prvo fazo, ne pa za dokončno rešitev problema. Tako denimo opozarja na umazano rudarjenje kovin, ki jih potrebujemo za sončne panele in baterije. Kot navaja, vsaka poraba energije povzroča negativne vplive na okolje, čemur se enostavno ne moremo izogniti, zato vedno znova izpostavlja, da bi morali največjo pozornost nameniti zmanjšanju porabe energije. Ob tem se sicer zaveda, da je tako razmišljanje v sedanjem času utopično. Kljub temu upa, da bomo kot civilizacija čim prej nehali razmišljati le o tem, kako bomo še povečali porabo energije. Ključnega pomena se mu zdi ozaveščanje ljudi, predvsem mlade generacije, saj neskončno povečevanje materialne blaginje okoljsko in prostorsko preprosto ni vzdržno.

Nova knjiga dr. Dušana Pluta je v celoti dostopna TUKAJ.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj