Na vsebino

Kaj obeta vinski letnik 2021?

Foto: @vinskakletsuklje
Foto: @vinskakletsuklje

Vinarji sicer v en glas zatrjujejo, da se šele septembra pokaže, kakšen bo tako po količini kot po kvaliteti nov tekoči letnik, vendar so se trgatve v novodobnih vremenskih razmerah z višjimi povprečnimi temperaturami premaknile skoraj na en mesec prej.

Kot ocenjujejo slovenski vinarji, vse kaže, da bo letnik 2021 dober, pišejo v današnjem Dnevniku. Nekateri se sicer še vedno bodejo s presežki lanskega vina, ki jim je ostalo v kleti zaradi osemmesečnega popolnega izpada gostinstva, tako da je šlo nekaj svežega vina tudi v destilacijo za dezinfekcijska sredstva. Jih pa ohrabruje dejstvo, da so trenutno gostilne, restavracije, lokali, hoteli in drugi prehranjevalni obrati na turbopogonu, in da, kot opažajo, se močno krepi prodaja vina v tujino.

Pomladanska pozeba se pozna

V Beli krajini, kot pravi Matija Šuklje iz vinske hiše Šuklje, ki skupaj s sestro Katjo in družino vodi družinsko posestvo s kletjo v Trnovcu pri Metliki, v količinskem smislu letnik ne obeta veliko. »Pozna se, da smo imeli pomladansko pozebo. Glede same kvalitete letnika pa je še težko govoriti, ker se pokaže, kakšen bo posamezen letnik, šele zadnji mesec zorenja. Neko nepisano pravilo je, da mora od cvetenja do trgatve miniti sto dni, če upoštevamo to, bo letos trgatev bolj pozno kot v zadnjih letih,« je za Dnevnik povedal Matija.

Za letnik 2021 bodo imeli pri Šukljetovih v kleti dovolj prostora, ker se ne ukvarjajo s pridelavo svežih vin, ki jih je treba prodati v tekočem letu. »Tukaj smo v prednosti, ker nam ni treba skrbeti za to, da bi se morali znebiti svežih letnikov vin,« razmišlja Šuklje, ki še prizna, da zaradi same korone velikih težav pri prodaji vina niso imeli tudi zaradi tega, ker je bila Šukljetova spletna vinoteka v času zaprtja gostinstva dobro obiskana.

Vir: Dnevnik
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj