Na vsebino

Ljudje ob Kolpi: Dirk Heij

Dirk Heij, kipar, slikar.

Rojen 3. maja 1933 v Hilversumu, Nizozemska, umrl 11. januarja 2020 na Obrhu (pri Dragatušu).

»Umetnost je živeti od umetnosti, tudi v Sloveniji«, Dirk Heij.

Dirk je že v rani mladosti pokazal veliko veselje do umetnosti. Posebno rad je risal in slikal, a ko je njegov učitelj videl, da je levičar mu je dal slabe ocene in mu tako odvzel veselje do slikarstva. Za sedmi rojstni dan je dobil violino in je z velikim navdušenjem vadil in v srednji šoli napovedal, da se bo profesionalno ukvarjal z glasbo. A tokrat mu je namere preprečil oče – meneč, da z umetnostjo ne bo imel primernih dohodkov. Tako je najprej poskušal postati gozdar, pa ni vztrajal, nato se je odločil za poklic vojaškega pilota a po štirih letih zaradi poškodovanega sluha ni smel več pilotirati reaktivnih letal in je delal kot kontrolor poletov. Nadrejeni častnik mu je svetoval naj se raje posveti slikarstvu in obesi vojaško službo na klin. Tako je v letih 1955/56 študiral risanje na St. Joost Academie v Bredi in nato v letih 1957/62 študiral umetnost na Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs v Amsterdamu, kjer je star 29 let diplomiral iz kiparstva. V Westerborku je imel nekaj časa lastno galerijo in svoje umetniško delovanje razširil tudi na področje slikarstva, grafike in keramike. V pokrajini Drenthe je bil član regijskega Kulturnega odbora, član upravnega odbora Društva likovnih umetnikov, za regionalno oblast pa je bil tri leta tudi svetovalec za odkup umetniških del sodobne umetnosti. Sodelovanje na projektu (ki sicer ni uspel, ker zanj ni bilo denarja) na Koroškem ga je leta 1974 pripeljalo v Slovenijo, v katero se je zaljubil na prvi pogled in se vanjo večkrat vračal. Na drugi pogled pa se je zaljubil v Velenjčanko Julijano Turnšek (ki je jo je srečal pri kolegu Tisnikarju) s katero se poročita 1981 leta. A kar nekaj časa sta živela vsak v svoji državi, saj niso bili izpolnjeni pogoji za skupno življenje. Janja je kot učiteljica angleščine dobila službo s stanovanjem na osnovni šoli v Dragatušu in se preselila v Belo krajino, kjer se ji je 1987 leta pridružil Dirk in družina je z otrokoma Ano in Blažem zaživela v Sloveniji. A na dovoljenje za bivanje je moral čakati do Slovenske osamosvojitve. Takrat šele je zadihal s polnimi pljuči je, kot je rad poudaril šele zaživel življenje kot si ga je vedno želel. Popolnoma se je predal slikarstvu in kiparstvu, ob tem pa bil aktiven v vaškem okolju in Beli krajini ter bil tako pobudnik številnih aktivnosti – ustanovitvi KUD Artoteka, postavitvam različnih razstav… Imel je 14 samostojnih razstav (tudi na Hrvaškem), sodeloval pa je še na vsaj 45 skupinskih razstavah. Njegova dela so v številnih zasebnih in javnih zbirkah po Sloveniji in na Nizozemskem.

Muzejski svetovalec Jožef Matijevič je o umetnikovem delu dejal: »Heijevi kipi izhajajo iz narave in so del narave, so posnetki njenih form, energije in hkrati iskanje absolutne zgradbe, popolne kompozicije, ki ni nikoli obremenjena, ločena in neponovljiva, temveč mnogotera in različna, kot je pestra in različna vseprisotna življenjska moč. Vendar to ni posnemanje narave, bolj se zdi kot individualno preoblikovanje z njeno privolitvijo.«

Leta 2018 je prejel najvišje priznanje Občine Črnomelj na področju kulture – Župančičevo plaketo in ob tej priložnosti med drugim dejal tudi: »Nikoli nisem pričakoval tega priznanja. Počaščen in hvaležen sem, da je moj trud cenjen. Da je cenjeno moje prizadevanje, da bi na pozitiven, kulturen način prispeval k družbi v Črnomlju in Beli krajini. Ljubim Slovenijo in še posebej našo Belo krajino. Čeprav sem tujec, tu živim že več kot trideset let in osebno se počutim, da sem Slovenec in Belokranjec in ta nagrada kaže, da me sprejemate kot takega. Ponosen sem. Hvala.«

Tudi Belokranjci smo ponosni in hvaležni, da je Dirk veliko svojih ustvarjalnih let preživel med nami. Bil je vedno dobre volje in prijazen ter prijeten sogovornik in pripravljen pomagati.

Vir: KP Kolpa

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj