Na vsebino

Nekaj manj intervencij, a med njimi več zahtevnih

Ena najzahtevnejših lanskoletnih intervencij je bilo gašenje gospodarskega poslopja na Desincu. Foto: Jani Pavlin
Ena najzahtevnejših lanskoletnih intervencij je bilo gašenje gospodarskega poslopja na Desincu. Foto: Jani Pavlin

Operativne enote Gasilske zveze (GZ) Črnomelj so v lanskem letu izvedle 506 izvozov na 254 intervencij, v katerih je sodelovalo vseh 27 operativnih enot iz GZ Črnomelj. Število posredovanj se je v primerjavi z letom prej rahlo zmanjšalo za 43 oziroma dobrih 17 odstotkov.

Največ izvozov na intervencije (107) je pričakovano opravila operativna enota PGD Črnomelj, ki je tudi osrednja enota s statusom posebnega pomena, ki izvaja reševanje ponesrečencev v prometnih nesrečah, tehnične intervencije ter intervencije z nevarnimi snovmi. V 102 primerih so gasilci posredovali zaradi naravnih nesreč, 76 tehničnih in drugih pomoči, 35 nesreč v prometu, 29 je bilo požarov in eksplozij. Gasilci so med drugim opravili tudi pet iskalnih akcij na vodi ter posredovali pri treh onesnaženjih in nesrečah z nevarnimi snovmi.

Posebej je potrebno omeniti intervencije ob lanskoletnih katastrofalnih poplavah na Koroškem, kjer sta v sklopu enote Belokranjske regije v treh dneh sodelovala 302 gasilca iz GZ Črnomelj. Delo gasilcev je zaznamovalo tudi julijsko neurje s točo, kjer so na območju Gribelj posredovali na 54 intervencijah. Z nadčloveškimi napori so se gasilci soočili konec lanskega oktobra, ko je zagorelo gospodarsko poslopje na Desincu. Požar je okoli 12 ur gasilo 140 gasilcev GZ Črnomelj, pomoč je nudilo tudi 10 gasilcev iz GZ Semič. Pri omenjenih intervencijah je pomembno vlogo odigrala tudi civilna zaščita občine Črnomelj.

Kot vsako leto so s pomočjo Občine Črnomelj vlagali v posodobitev vozil in opreme za gasilska društva, kar nekaj naložb je bilo tudi v gasilske domove.

V okviru projektov je GZ Črnomelj kot vodilni partner pristopila k nadaljevanje skupnega čezmejnega projekta Hitro 2, s katerim želijo izboljšati učinke ukrepanja v primeru nesreč z vzpostavitvijo skupnega vodenja velikih intervencij na čezmejnem območju.

Omeniti velja tudi skupni projekt izboljšanja infrastrukture enot za zaščito in reševanje na območju Bele krajine, ki so ga podprle vse tri belokranjske občine in gasilske zveze. Projekt med drugim predvideva vzpostavitev in izgradnjo regijskega centra za zaščito in reševanje na območju Vražjega kamna. Več kot 13 milijonov evrov vredna naložba je uvrščena v razvojni program regije Jugovzhodna Slovenija do leta 2027. Pridobivanje ustreznega prostora za praktično usposabljanje, kjer bodo nadgrajevali znanja operativnih gasilcev in ostalih pripadnikov sil zaščite in reševanja z območja Bele krajine, ostaja ena poglavitnih nalog GZ Črnomelj tudi v letošnjem letu.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj