Na vsebino

Obeta se dober vinski letnik

Foto: Vinska klet Metlika
Foto: Vinska klet Metlika

Na Kmetijsko gozdarskem zavodu (KGZ) Novo mesto so pričeli s spremljanjem dozorevanja grozdja vinorodne dežele Posavje letnika 2024. Podatki prvega tedna spremljanja dozorevanja grozdja za vinorodni okoliš Bela krajina kažejo na lepo dozorevanje grozdja, kar zlasti ob lepi vremenski napovedi, trenutno daje obete za dober vinski letnik. Sladkorne stopnje so zelo obetajoče, skupne kisline še visoke, pH vrednosti pa nizke, kar predstavlja dobro izhodišče za dozorevanje grozdja in višjo kakovost, so zapisali na KGZ Novo mesto.

Po zgodnjem cvetenju vinske trte je letos pričakovati tudi zgodnejšo trgatev, na splošno 14 dni prej kot v lanskem letu. Vremenski pogoji v času cvetenja in zorenja so bili ugodni, zato si lahko obetamo dober vinski letnik. Sicer so bili tudi letos ponekod vinogradi prizadeti od toče.

V tem obdobju se bliža tudi čas za zadnje redčenje grozdja. S skupnim trganjem kakorkoli prizadetega in zdravega, kakovostnega grozdja se zniža kakovost celotnega pridelka. V ta namen se odstranjuje poškodovano, neobarvano grozdje, uvele, suhe dele grozdja in tudi grozde, ki so poškodovani bodisi od bolezni, insektov in fizioloških motenj. Vsi ukrepi, ki pripomorejo k večji higieni in osvetljenosti v coni grozdja, od odstranjevanja starih, suhih rumenih listov do odstranjevanja poškodovanih grozdov, neposredno vplivajo na manjšo okužbo z botritisom in višjo kakovost pridelanega grozdja.

Za ohranitev zelene listne mase ter preprečevanja razvoja peronospore, oidija ter gnilobe vinogradniki še vedno lahko uporabijo ustrezna fitofarmacevtska sredstva. Ob morebitni uporabi le-teh pa na KGZ Novo mesto opozarjajo na nujno upoštevanje karence v izogib težavam pri alkoholnem vrenju mošta.

Rezultati opravljenih meritev so merodajni za vzorčene vinograde in jih ne smemo vzeti na splošno, zato je potrebno v vsakem vinogradu posebej spremljati dozorevanje grozdja (sladkorna stopnja, skupne kisline, zdravstveno stanje) in določiti optimalni rok trgatve za posamezno sorto. Rezultati, ki jih najdete v spodnji prilogi so lahko pri tem v oporo. Zaradi prizadetosti od peronospore, oidija in toče se lahko rezultati za določeno sorto zelo razlikujejo med vzorčenim vinogradom od posameznega vinograda oz. sorte, tudi v odvisnosti od lege, še opozarjajo strokovnjaki s KGZ Novo mesto.

Priponke

Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj